Článek
Předpokládá se, že kniha pochází z konce devátého, nebo ze začátku desátého století. Jak popsal americký deník The New York Times, jednoho dne před asi 1100 lety si písař v dnešním Izraeli či Sýrii sedl a začal pracovat na knize. Byla opsána na zhruba 400 velkých pergamenových listech a obsahovala kompletní text hebrejské bible.
Text byl psán písmeny, která se podobají těm, jež jsou na svitcích tóry v dnešních synagogách.
Kniha několikrát změnila majitele a nakonec skončila na severovýchodě Sýrie v synagoze, která byla zničena ve třináctém, či čtrnáctém století. Přes 600 let byla tedy považována za ztracenou, dokud se znovu neobjevila v roce 1929. Od té doby je v soukromých rukou.
Codex Sasoon je označován za nejstarší příklad téměř úplného kodexu obsahujícího všech 24 knih hebrejské bible. Chybí v ní asi pět listů včetně prvních deseti kapitol první knihy hebrejské bible - Genesis.
Hodnota díla dnes spočívá zejména v jeho stáří a zachovalosti, s přesností záznamu biblického textu to ale tak slavné není. Hebraisté upozorňují, že písař nebyl příliš pozorný a při práci udělal řadu chyb zejména v punktaci naznačující čtení samohlásek. I to je ale cenným dokladem vývoje tzv. masoretského systému zápisu hebrejštiny, který možná v době vzniku kodexu nebyl ještě zcela sjednocen.
Kniha je umístěna v hnědé kožené vazbě z počátku 20. století. Na jejím hřbetu je vyraženo číslo 1053, což bylo katalogové číslo ve sbírce Davida Solomona Sassoona, britského sběratele a učence, který knihu koupil v roce 1929 poté, co se znovu objevila.