Článek
Případ vysouzené kompenzace pro ženu, která se za bývalého manžela vdala v roce 2015 a vloni se rozvedla, rozvířil na sociální sítí Weibo diskusi o hodnotě neplacených prací žen v Číně. Ty podle statistik OECD stráví denně až čtyři hodiny domácími pracemi a výchovou dětí, což je 2,5krát více než muži.
Paní Wangová se podle BBC nejdříve se svým bývalým manželem odmítala rozvést, později požadovala alespoň finanční kompenzaci za neplacené práce v domácnosti.
Její exmanžel pan Chen bude muset podle soudního rozhodnutí kromě měsíčního výživného ve výši 2000 jüanů (6600 korun) zaplatit také jednorázovou sumu.
Paní Wangová u soudu argumentovala zejména tím, že její bývalý manžel se nepodílel na chodu domácnosti a nejevil ani přílišný zájem o výchovu jejich dítěte.
V Číně je při rozvodech obvyklé dělení společného hmotného majetku, vykonaná práce v domácnosti se ale nepoměřuje. Sepsání předmanželské smlouvy, kde by se mohly na podobných věcech páry domluvit předem, v Číně rovněž není obvyklé, uvedla BBC.
I když žena u soudu uspěla, podle většiny diskutujících na sociální síti je celková částka za pět let práce velmi nízká. Poukazují na to, že i roční plat chůvy je vyšší. Další z diskutérů pak volali po větším zapojení mužů v domácnosti a nabádali ženy, aby si svatbou nenechaly vzít pracovní kariéru a nezávislost.