Článek
Robot EveR 6, jenž má do značné míry humanoidní podobu a pochází z laboratoří Korejského institutu průmyslových technologií, se k pomyslnému dirigentskému pultíku postavil v pátek 1. července. Jako správný dirigent se na začátku uklonil publiku a pak začal vést hudebníky.
„Jeho pohyby jsou velmi přesné, mnohem přesnější, než jsem čekal,“ řekl k výkonu EveR 6 Choi Soo-yeoul, jenž koncert řídil po jeho boku. Vidí však i jednu zásadní slabinu, a sice skutečnost, že robot neslyší, a tak například nedokáže na výkon hudebníků reagovat.
Pouze základní výkon
Posluchač Lee Young-ju, který studuje tradiční korejskou hudbu, nebyl z výkonu robota nijak nadšený. Pohyby jsou podle něj bezvadné a robot přesně drží rytmus, ale nemá žádný kontakt s hudebníky, což je při koncertech naprosto zásadní.
Dalšího posluchač v sále, 62letý Song In-ho pak robotovy dirigentské schopnosti označil za základní. „Ale myslím, že by mohl dirigovat sám, kdyby byl vybaven umělou inteligencí, která by dokázala hudbu vnímat a analyzovat,“ cituje Songa server CNN.
Naproti tomu spoludirigent Choi se na výkon EveR 6 dívá z té lepší perspektivy: „Tento recitál ukázal, že roboti a lidé mohou koexistovat a doplňovat se, než že by jedni nahrazovali druhé,“ nastínil po koncertě možná již vcelku blízkou budoucnost.