Článek
Archeologové již dlouhé roky zkoumají staré jeskynní kresby napříč celou Evropou, ale stále nemohli přijít na význam různých teček a dalších značek, které se vyskytují u zpodobnění různých zvířat. Stejná záhada trápila i londýnského restaurátora nábytku Bena Bacona, a tak se do dekódování pustil na vlastní pěst.
Strávil mnoho hodin na internetu a v národní Britské knihovně. K danému tématu shromáždil maximální možné množství informací a dat a začal zkoumat opakující se motivy a jevy.
Kas matėte, kas nematėte, eilinis londonietis, ne mokslininkas, išsiaiškino 20.000 metų senumo piešinių urvuose...
Posted by Robertas Liutika on Thursday, January 5, 2023
Po nějaké době začalo být zřejmé, že značky u obrázků zvířat nějakým způsobem souvisejí s jejich reprodukčními cykly. Pana Bacona k tomu vedla úvaha o symbolu ve tvaru písmene Y, na němž z jedné linky vychází druhá.
Ke svému výzkumu tedy přizval několik přátel a obrátil se i na akademickou obec, která mu vyjádřila podporu, přestože podle vlastních slov byl jen „obyčejný člověk z ulice“. Součástí jeho týmu se tak stali i dva profesoři z Durhamské univerzity a jeden z University College London.
Takhle vypadala pravěká teenagerka. Vědci zrekonstruovali obličej 9000 let staré dívky
Společně se jim původní hypotézu podařilo potvrdit i s pomocí toho, že analyzovali reprodukční cykly u dnešních podobných zvířat. Došli tedy k závěru, že počet značek na kresbách koresponduje s lunárními měsíci. Toto zjištění publikovali ve vědeckém časopise Cambridge Archeological Journal.
Byli nám blíže, než jsme si mysleli
Profesor Paul Pettitt z Durhamské univerzity později vyjádřil radost, že podnět pana Bacona vzal vážně a začal s ním spolupracovat. „Výsledky ukazují, že lovci a sběrači z doby ledové byli první, kdo začal systematicky používat kalendář k záznamům jevů v přírodě.“ Vedle toho upozornil, že toto rané měření času se později stalo v lidské společnosti zcela samozřejmým.
Iniciátor celého výzkumu Ben Bacon pak dodává: „Tito lidé, které od nás dělí mnoho tisíciletí, jsou nám najednou o kus blíže. Jejich způsob života se od toho našeho lišil o dost méně, než jsme si dosud mysleli.“