Článek
Jubilejní desáté odchovávané mládě se narodilo 24. srpna ve skupině vážně ohrožených drilů černolících. „Matka Kumasi se o potomka stará a ošetřovatelé už zjistili, že jde o samce,“ řekla zooložka Gabriela Linhart.
Odchov drilů je velmi cenný, protože chov i mláďata jsou v zoologických zahradách neobvyklé. V České republice nejsou k vidění nikde jinde a na celém světě je chová jen sedmnáct institucí. I s nejnovějším přírůstkem čítá česká expozice čtrnáct členů.
Vzácné mládě pandy červené se má v brněnské zoo čile k světu
Radost zavládla i na lemuřím ostrově u vstupu do safari parku. První mládě se tu narodilo 5. července novému chovnému samci Sakovi. Také pro matku Gretu jde o prvního potomka. „Lemuři kata žijí na Madagaskaru a jsou kriticky ohrožení,“ upozornila Gabriela Linhart.
Podle odhadu ošetřovatelů jde o samce. „Pokud se to potvrdí, zamíří do naší partnerské organizace Palmiarna Walbrzych, kde žije záložní skupina samců,“ dodává Gabriela Linhart. Rozmnožování lemurů je složité. Samice může zabřeznout pouze jediný den v roce. Do říje přicházejí na podzim a obvykle rodí v průběhu brzkého jara.
„Tentokrát bylo vše zpožděné, protože lemuří expozice prošla úpravami a lemuři neměli klid,“ vysvětlila Gabriela Linhart s tím, že lemuři jsou endemity ostrova Madagaskar, volně nežijí tedy nikde jinde na světě.