Článek
Prsteny byly Putinovým dárkem lídrům zemí SNS, kteří se v pondělí sešli v Petrohradě.
Obdrželi je běloruský prezident Alexandr Lukašenko, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, kazachstánský prezident Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev, prezident Tádžikistánu Emómalí-ji Rahmón, turkmenský prezident Serdar Berdymuhamedov, prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov, uzbecká hlava státu Šavkat Mirzijojev a arménský premiér Nikol Pašinjan. Devátý prsten si nechal Putin pro sebe (což ovšem analogii s Tolkienem neodpovídá).
Prsteny byly podle dostupných záběrů vyrobeny z bílého a žlutého zlata a byl na nich vyhotoven nápis „Šťastný rok 2023“.
Putin gave souvenir rings to leaders of states at the "informal summit of the Commonwealth of Independent States".
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) December 27, 2022
Each has CIS symbolics, writing "Happy New Year 2023" and "Russia". So far only Lukashenko put it on in public. pic.twitter.com/0mXeScREGh
Jak si povšimli lidé na sociální síti Telegram, rovnou si prsten nasadil pouze běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Pokud byly prsteny opravdu vyrobeny ze zlata, může být vysvětlením i to, že většina prezidentů SNS je islámské víry, v níž tradice zakazuje mužům nosit zlaté prsteny.
Kromě nechtěného odkazu na Mordor se tak Vladimirovi Putinovi povedlo i pořádné diplomatické faux pas. Mohlo ale také jít o pouhou formalitu, koneckonců arménský prezident muslimem není.
Devět prstenů pro vládce lidí
V Tolkienově sáze Pán Prstenů se temný pán Sauron pomocí moci prstenů snaží ovládnout svět. Ukuto jich bylo celkem dvacet. Tři prsteny pro krále elfů, sedm pro vládce trpaslíků a devět panovníkům lidských království.
Poslední prsten, který má moc ovládat všechny ostatní, pak Sauron ukul potají sám pro sebe v Hoře osudu.
Devět vládců lidí pak v moci prstenů propadlo temnotě a staly se z nich prstenové přízraky - Nazgûlové.
Nenasazení prstenů také může odrážet jisté napětí, které mezi státy panuje. Všechny sice více méně deklarují, že nadále spolupracují s Moskvou, jediný Lukašenko byl ale schopen nabídnout Rusku při jeho útoku na Ukrajinu alespoň území své země.
Připodobňování k Mordoru
V dobách po druhé světové válce se vyrojily spekulace, že Tolkienova trilogie je analogií k našemu světu a Mordor, říše pána zla Saurona, kterou skřeti obývají, je ekvivalentem Sovětského svazu. To však Tolkien vždy vehementně popíral.
V souvislosti s válkou na Ukrajině vešlo v celosvětovou známost označení ruských vojáků přezdívkou orkové (skřeti). Připodobňování ruských vojáků ke skřetům a Ruska k Mordoru se však na Ukrajině zažilo již podstatně dříve.
Minimálně od roku 2014, kdy Rusko pomáhalo separatistům a anektovalo Krym, se vžilo mezi širokou ukrajinskou veřejností, v různých textech se objevovalo i dříve v reakci na Putinovu politiku.