Článek
„Chovatelce skončila platnost k chovu pum již v květnu 2020. Stavby ubikací byly navíc postaveny v rozporu se stavebním zákonem. Dále došlo ke zpřísnění legislativy v případech chovu těchto zvířat, což vyžadovalo zvětšení chovných prostorů. Toto již nebylo realizováno,“ řekl Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.
Soukromá chovatelka tvrdí, že si již před rokem 2020 žádala o prodloužení k povolení chovu.
„Poslala jsem čtyři žádosti, dosud mi na žádnou z nich nebylo odpovězeno. Schvaluji, že byly změněny parametry pro chov těchto zvířat, já je v současné době splňuji. Byl ale změněn i stavební zákon. Já ubikace stavěla na ohlášku. Žádala jsem též o prodloužení, ale musela bych doložit stavební povolení, a protože žiji v lese, tak stavební povolení zde nedostanu,“ řekla Novinkám. Pětiletou pumu chovala odmala a měla podle ní výběh dostatečný, velký byl 125 metrů čtverečních.
Jolana Nová žije se šelmami
Pumu nikdo nechtěl
Stát sice chov pumy chovatelce zakázal, zvíře ale neměli úředníci kam dát, protože v republice chybějí záchranná centra. A tak šelma stále žila u své chovatelky. Iva Lapková Zelinová dostala za porušení zákona i řadu pokut. Aby se dalším vyhnula, snažila se co nejrychleji pumu umístit do lepších podmínek.
„Oslovila jsem zooparky v Německu i některé v České republice, ale bohužel o pumu neměl nikdo zájem. Ono to opravdu není jednoduché. Jednak se zbavujete svého miláčka, jednak ho nikdo nechce. Paradoxní je, že stát nepomohl, ač mi to nařídil. Pomohla mi až táborská zoo, která pumě zařídila nový domov v Rakousku. Já jsem ji darovala, takže náklady platila rakouská strana,“ dodala chovatelka.
„Je více jak žádoucí, aby chovatel zvířata umístil sám na své náklady do odpovídajícího zařízení,“ uvedl Vorlíček.
Pumě našli ošetřovatelé z táborské zoo odpovídající nový domov v rakouském Tierpark Altenfelden, kam ji minulý týden převezli. „Převoz zvládla dobře a už si zvyká na nové a lepší podmínky,“ řekl Evžen Korec, ředitel táborské zoo.
Korec zdůraznil, že chovat exotické zvíře je sice velmi lákavé, ale ne každý mu dokáže zajistit vhodné podmínky. „Kromě dostatečného výběhu a zázemí je nutné počítat s velkými náklady na odpovídající stravu a kvalitní veterinární péči. Spousta chovatelů si to při pořízení vysněného zvířete neuvědomí a zjistí to, až už je pozdě,“ dodal Korec.
Vzácné mládě albínské pumy se ukázalo návštěvníkům zoo, je prý teprve čtvrté na světě
Výběh 800 metrů čtverečních
Puma má nyní výběh 800 metrů čtverečních. „Samozřejmě, že se mi po ní stýská, mám ji odmala, vychovala jsem ji. Ale mám zprávy, že žere, posílají mi i videa. Má se dobře, to je pro mě nejdůležitější,“ dodala Iva Lapková Zelinová.
Zvířata z nepovolených chovů, která úředníci zabaví, propadnou státu. Jenže dosud nebylo v České republice schválené příslušné záchranné centrum a stát zabavená zvířata neměl kam dát. Většinou se umisťovala do různých záchranných stanic při zoologických zahradách.
To se ale ve středu změnilo. V Táboře se totiž otevřelo první záchranné centrum pro chladnomilné šelmy. Jeho vybudování financoval Státní fond životního prostředí České republiky. Azyl tu najde například tygr ussurijský, levhart a rys.