Článek
„Samec Cooper to zpočátku neměl se svou družkou Winkleigh jednoduché. Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě – první svého druhu v českých zoologických zahradách,“ uvedl Bobek.
Při hledání jména pro mládě se zástupci ZOO inspirovali v Tasmánii, kterou vombati obecní přirozeně obývají. Mersey Forest je jedna z vesnic na ostrově.
Vombatí mládě v @zoo_praha je samička a jmenuje se Mersey!
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) June 15, 2024
Od kontinentálních druhů vombatů se ti tasmánští liší šedivější srstí, menším vzrůstem a lepší snášenlivostí českého podnebí.
Mláďata vombatů se rodí v embryonálním stadiu a poté se vyvíjí v matčině vaku. Ten mají samice obrácený dozadu, nikoliv jako třeba klokani dopředu. Při hloubení podzemních systémů nor a chodeb tak nehrozí, že by mládě zasypávaly hlínou.
„Musíme si uvědomit, že se narodí úplně malinkaté jako hrášek a přeleze do vaku. Tam jsme jeho přítomnost poprvé zaznamenali loni v listopadu, ale začalo vykukovat až v březnu,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle.