Článek
Záběry z moře u pobřeží Tazacorte, kde se lávová delta vlila do vody, ukazují, k jakým změnám na mořském dně došlo. Třistašedesátistupňová kamera zachytila dno severně, jižně a západně od delty.
Po počáteční destrukci podmořského života by ovšem na mořském dně mělo docházet k jeho opětovnému obnovení v ještě větší síle, a to díky živinám, které se do vody spolu s lávou dostaly.
Sopku na La Palmě živí horká skvrna. Hledá cestu ven, tvrdí odborníci
„Do moře se dostanou sloučeniny oxidu křemičitého, hliníku, železa, hořčíku a vápníku. Ve vodě projdou procesem přeměny, při které se sloučeniny uvolní a poskytnou mnoho živin, které budou podmořský život dále rozvíjet,“ uvedla María José Huertasová, petroložka z katedry petrologie (věda o vzniku a složení hornin) a geochemie z Fakulty geologických věd na Madridské univerzitě.
„Vytvoří se nový přírodní útes, kde se mohou usadit nové druhy,“ dodal Carlos San Gil, profesor na univerzitě La Laguna a odborník na mořské dno v okolí ostrova La Palma.
Proces obnovy podmořského života bude podle něj pomalý, ale během jednoho či dvou let ho budeme moci vidět v původním či větším rozsahu.