Článek
Mezi papežské insignie patří mimo jiné takzvaný Rybářský prsten, jenž se vyrábí pro každého papeže a po jeho smrti či odstoupení je také zničen. Název tohoto šperku odkazuje na apoštola Petra, známého také jako svatý Šimon, jenž byl původně rybářem. Petr je mimo jiné patronem papežů a církve nebo třeba také kajícníků či zpovídajících se panen.
Apoštol je také hlavním motivem na Rybářském prstenu, který papežové přinejmenším od 13. století používali jako pečetidlo u různých, obvykle méně významných papežských listin a dokumentů. S jeho používáním se také spojila tradice, kdy se prsten po papežově smrtí zničí, aby jej nikdo nemohl použít k „falšování“.
Obvykle se prsten ničí kladivem. Akt má zpravidla na starosti kardinál komoří (neboli camerlengo), jenž ho za přítomnosti dalších vysoce postavených kardinálů vykoná před konkláve, na němž se určí nový papež. Funkci camerlenga aktuálně zastává irský kardinál Joseph Farrell.

V současnosti již Rybářský prsten jako pečetidlo neslouží, protože zhruba v polovině 19. století se místo něj začalo používat razítko, ale tradice jeho zničení se dodržuje dodnes. Může se to udát i s různými obměnami, například prsten předposledního papeže Benedikta XVI. nepadl za oběť kladivu, ale byl do něj vyryt hluboký kříž.
„Myslím, že tehdy panoval pocit, že je zbytečné prsten ničit,“ řekl vatikánský zpravodaj stanice CNN Chrostopher Lamb, jenž zároveň naznačil, že riziko falšování papežova „podpisu“ bylo v průběhu let stále nižší a nižší, takže dnes jde v případě ničení prstenu skutečně již jen o proceduru, která je v podstatě již jen tradicí.
Recyklovaný prsten
Ani samotné nošení Rybářského prstenu není nijak kodifikované. CNN připomíná, že například Benedikt XVI. jej nosil víceméně neustále, zatímco jeho předchůdce Jan Pavel II. jen velmi vzácně, protože místo něj nosil alternativní prsten. František pak byl někde mezi tím, když Rybářský prsten navlékal k oficiálním ceremoniím, zatímco na každodenní nošení měl jednodušší prsten z doby, kdy byl ještě kardinálem.
Vzhledem k tomu, že papež František byl známý svým skromným přístupem, se dá předpokládat, že i jeho Rybářský prsten bude pouze znehodnocen, tedy nikoliv úplně zničen.
Ostatně poté, co se ujal papežského úřadu, sám trval na tom, aby se jeho prsten nevyráběl takříkajíc od nuly, takže vznikl přepracováním prstenu arcibiskupa Pasqualeho Macchiho, jenž byl sekretářem papeže Pavla VI. Prsten navíc nebyl vyroben z ryzího zlata, ale z pozlaceného stříbra.
Papež František zemřel tento týden v pondělí ve věku 88 let. Pohřeb se uskuteční v sobotu ve Vatikánu.