Článek
Na cestu z mexického města Ensenada do Austrálie se Michelle Leeová vydala ve speciální lodi již 8. srpna minulého roku. Plavbu měla podrobně naplánovanou a rozvrženou, ale není překvapením, že se cestou objevila řada komplikací, kvůli nimž realita vypadala jinak.
Nakonec tak například přistála v australském městě Cairns, zatímco původním cílem bylo letovisko Port Douglas, ležící zhruba o 60 kilometrů severněji. Na jejím obdivuhodném výkonu, kdy sama dokázala veslovat zhruba 14 tisíc kilometrů, to však nic nemění.
Pacific row homecoming 2023
Posted by Michelle Lee on Tuesday, April 4, 2023
Vedle mnohdy velmi vysokých vln se totiž musela vypořádat i s rozmary počasí. Do cesty se jí připletlo pět hurikánů a čtyři cyklony, což si vyžádalo úpravy trasy, upozorňuje web The Guardian.
„Vítr, proudy, příliv, odliv, všechno bylo proti mně,“ popsala Michelle posledních osm měsíců krátce po přistání v Cairns. „Ale člověk si na nepřízeň osudu zvykne,“ dodala. Zároveň přiznala, že ke konci cesty to už byl docela perný boj.
Žralok na palubě
Kvůli přílivu a odlivu totiž vstávala už ve dvě hodiny ráno a fyzická námaha byla extrémní. Počasí navíc její cestu prodlužovalo nejen ve smyslu úprav trasy. Na cestě zažila také několik až devítidenních úseků, kdy kvůli počasí prakticky nemohla vylézt z kajuty. Sama pak řekla, že ji to naučilo trpělivosti a čas si krátila hrou na ukulele, vařila pudink nebo poslouchala audioknihy.
The museum congratulates Michelle Lee on her historic achievement - the 1st woman to row solo, unassisted with no stoppages across the Pacific Ocean - 237 days, 14,000 kilometres, 5 hurricanes and 4 cyclones. A true legend! #firstaustralianfemale pic.twitter.com/iGISBzTsxp
— Australian National Maritime Museum (@seamuseum_) April 5, 2023
Na cestě přes širý oceán však nebyla úplně sama. Několik týdnů jí totiž dělali společnost dva žraloci a postupně se přidalo i několik menších. Nepříjemná situace však nastala, když se jednomu povedlo vyskočit na palubu zhruba 7,7metrové veslice Australian Maid.
Kromě žraloků Michelle pod hladinou pozorovala i hejna ryb a želv. A podívat se na ni přiletěli i ptáci. „Dva dny a dvě noci jsem měla na palubě ptáka,“ napsala do svého deníku. Ale idyla se změnila v peklo, když si její loď vyhlédli další opeřenci. „Dělají strašný nepořádek a špatně se to uklízí,“ zapsala si později.
Příroda je šéf
Na druhou stranu si však nemohla vynachválit například „chvíle plné úžasu“ při pohledu na noční hvězdnou oblohu a další momenty, které na její smysly působily tak intenzivně, až jí to začínalo být snad až trochu nepříjemné. „Matka příroda je skutečný šéf,“ napsala k tomu v deníku.
Na videu pořízeném bezprostředně po připlutí k australskému břehu je zřejmé, že si Michelle bude muset ještě trochu zvykat na chůzi po pevné zemi, ale i do toho se pustí s vervou. Za tři týdny se totiž chce vydat na tisícikilometrovou pouť do Santiaga de Compostela. Pro ženu, která před pár lety převeslovala Atlantik a nyní i Pacifik, to však pravděpodobně bude jen takový lehčí výklus.