Hlavní obsah

Případ záhadného zmizení nejslavnější pilotky všech dob se opět otevře

Novinky, Markéta Klánská
Washington D.C.

Byla průkopnicí létání a ve svém oboru předčila i mnohé muže. Před 75 lety ale při obletu zeměkoule beze stopy zmizela. Odkaz Amelie Earhartové je však stále živoucí, proto bude obnoveno pátrání po jejím letadle. V úterý to na tiskové konferenci ve Washingtonu přislíbila ministryně zahraničních věcí Spojených států Hillary Clintonová.

Vědci opět rozjedou pátrání po stroji nejslavnější letkyně, která před 75 lety zmizela nad PacifikemVideo: Novinky/Reuters

Článek

Americká letkyně Amelie Earhartová se zapsala do povědomí veřejnosti jako první žena, která sama přeletěla Atlantik v roce 1932. S několika dalšími podobnými úspěchy za sebou se navíc rozhodla obletět svět v oblasti rovníku.

S navigátorem Fredem Noonanem však při tomto pokusu 2. července 1937 zmizeli. Vzlétli z Nové Guineje a mířili na neobydlený Howlandův ostrov. V tu chvíli měli za sebou už 35 tisíc kilometrů a před sebou jen závěrečných 11 tisíc. Spojení s letadlem se ale nedlouho po startu přerušilo.

Pátrat se začne v červnu

Vědci připouští, že se odvážné dvojici mohlo podařit přistát na nějakém z okolních ostrovů. Stejně tak ale letci se strojem Lockheed Electra mohli spadnout rovnou do oceánu. V roce 2010 se zdálo, že je záhada vyřešena, když byly na ostrově Nikumaroro nalezeny jisté ostatky. [celá zpráva]

Stroj se ale nalézt nepodařilo. V červnu chce proto podle agentury Reuters americká skupina TIGHAR, která se zabývá hledáním historických letounů, obnovit pátraní. Plánuje, že tak konečně vyjasní zbylé otázky kolem zmizení slavné letkyně.

Související témata:

Výběr článků

Načítám