Článek
Už od počátků provází Karlův most symbolika a tajemno. Okamžik položení základního kamene byl proto astrology a Karlem IV., který byl také zasvěceným mystikem, vybrán pečlivě.
Z astrologického hlediska byly tehdy všechny známé planety nad obzorem a Slunce, Merkur a Saturn stály ve vzájemné konjunkci. Slunce se nacházelo v ascendentu znamení Lva, tedy heraldického symbolu Království českého. Magická řada čísel, která vznikla přesným okamžikem položení základního kamene, tedy 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1 pak měla most chránit.
Astronomicko-astrologická jednota
Jako katedrála na Pražském hradě je i Karlův most zasvěcen svatému Vítu. Obě památky jsou příkladem snah Karla IV. o astronomicko-astrologickou jednotu.
V době letního Slunovratu totiž při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá Slunce právě přesně za svatovítskou katedrálou. Ještě před tím projde za katedrální věží, která se vypíná nad kaplí patrona českých zemí svatého Václava. A svou pouť zakončí přímo nad místem, kde jsou v chrámu uloženy ostatky svatého Víta.
Ve jméně katedrály navíc Karel IV. údajně oživil také tradici zašifrovanou v souznění jmen Vít a Svantovít (slovanský bůh Slunce, války a míru).
I sama Staroměstská mostecká věž, jež byla zamýšlena zároveň jako triumfální oblouk na Královské cestě mezi Pražským hradem a Vyšehradem, korunovační pouti českých králů, je plná symboliky. Její plastiky, počty a umístění zdobných prvků fasády mají kosmologický a astrologický význam odpovídající době vzniku.