Článek
Mok má asi 12,6 procent alkoholu, tedy až třikrát víc než klasická dvanáctka, a srovnatelně s vínem. Proto je radno pít ho po decilitrových či dvoudecilitrových skleničkách, jinak piják nemusí odejít z hospody po svých. "Třetinka je optimální množství pro dva," řekl dnes při křtu piva Jan Göttel, jeden z provozovatelů restaurace a minipivovaru U Medvídků.
Vedle výjimečné síly je exkluzivní i cena X-Beer, 111 korun za třetinkovou lahev. Podle Göttela ale zatím zájem o specialitu překonává očekávání. První zkušební várka "nejsilnějšího piva" s 30 stupni, která čítala 500 lahví, zmizela za dva dny. Z várky nynějšího X-Beer 33 bylo 500 lahví z celkového tisíce objednáno, ještě než bylo pivo hotovo. "Čekám, že zbytek se rozebere do týdne," uvedl Göttel. Nápoj je poměrně hodně sladký, což mu může získat přízeň i u žen.
Výroba trvá půl roku
Výroba extra silného piva je poměrně náročná a trvá minimálně půl roku až sedm měsíců, uvedl Jan Šuráň z firmy Pivo Praha, která je dodavatelem technologie. Vaření se přitom neobejde bez některých úskalí, která skýtá například vysoká hustota roztoku sladu s vodou. Když se pak přidá chmel, je to někdy jako hrnečku vař, doplnil sládek minipivovaru Ladislav Veselý.
Minipivovar U Medvídků, otevřený loni v dubnu, je v současnosti nejmenším českým restauračním pivovarem. "Proto jsme chtěli udělat také něco největšího," vysvětlil Göttel začátek cesty k X-Beer.