Článek
„Nově jsme vystavili loríčky oranžovoprsé, což jsou nejmenší zástupci takzvaných fíkových papoušků, kteří pocházejí z Papuy Nové Guiney a živí se výhradně fíky, proto fíkoví papoušci,“ vysvětlil Novinkám Antonín Vaidl, kurátor ptáků v Zoo Praha.
Luskouni z Tchaj-wanu už jsou v Praze
Fíky jedí zavěšení hlavou dolů
Papoušci se živí fíky v různých fázích zralosti a podle toho z nich čerpají různé nutriční hodnoty. Citliví jsou především na nedostatek vitamínu K, který fíky obsahují. Když je k dispozici méně čerstvých fíků, musí se vitamín K přidávat.
„Fíkoví papoušci jsou velmi obratní a živí se i tak, že jsou zavěšeni hlavou dolů a snaží se dostat k plodu fíku,“ říká Vaidl.
Náročný chov
Chov loríčků je velmi náročný, protože jsou mimořádně citliví na kvalitu potravin a čistotu prostředí. „Naše expozice jsou vytvořeny jako takové sprchové kouty, které se každý den omývají,“ doplňuje kurátor.
Pražská zoo zahájila 91. sezonu, novinkou budou luskouni a pavilon goril
Loríčky v pražské Zoo chovají už dvacet let, tradici zde má chov loríčka rudobradého. Podařilo se dosáhnout i mnoha odchovů.
Zlatouchý jen v Praze
„V Rákosovém pavilonu máme v expozici loríčka zlatouchého a tento druh chováme jako jediná zahrada v Evropě,“ říká Vaidl. Čtvrtým chovaným druhem je loríček červenohlavý, který je k vidění ve voliéře na Papouščí stezce.
Zoo Praha se snaží všechny druhy rozmnožit a v budoucnu je třeba vyměnit s jinými zoologickými zahradami.