Článek
Návštěvníci na výstavě najdou žáby, které žijí vyloženě na zemi i například žáby, které žijí v korunách stromů. Jde o zhruba jeden až pět centimetrů velké žáby s výrazným zbarvením.
Zajímavostí je podle jednoho z autorů výstavy Martina Dvořáka pralesnička tajemná, která pochází z horského hřbetu v Peru. „Nežije úplně v pralese, jako ostatní pralesničky, ale žije vlastně na skalách ve velkých broméliích, které se plní vodou a v těch vychovávají svoje pulce,“ uvedl.
Šípové žáby žijí ve Střední a Jižní Americe. Svou barvou se podle Dvořáka snaží žáby varovat případného predátora před svojí jedovatostí. Na výstavě lidé uvidí i žáby stejného druhu, které se výrazně liší svým zbarvením podle lokality, v níž žijí.
„Dokonce u některých známe červený, modrý a žlutý morf od jednoho druhu,“ sdělil Dvořák.
Jedna pralesnička dokáže zabít dva slony
Jedna pralesnička strašná dokáže podle něj zabít svým jedem až 10 tisíc myší nebo například dva slony. „Ty žáby jsou jedovaté opravdu hodně, některé z nich se nedají vzít ani do holé ruky,“ přiblížil Dvořák. Vylučují především na zádech. Jed pralesniček v přírodě vzniká z jejich potravy. V zajetí tak svou jedovatost ztrácí, uvedl.
Výstava šípové žáby se podle mluvčího pražské zoologické zahrady Filipa Maška koná znovu po čtyřech letech. V létě se v galerii Gočárovy domy zoologická zahrada snaží lidem přiblížit běžně méně známá nebo oblíbená zvířata, jako jsou například sklípkani, štíři nebo žáby, uvedl.
Každou neděli od 13:00 se mohou návštěvníci zúčastnit komentovaných prohlídek s odborným chovatelem. Výstava je pro všechny návštěvníky Zoo Praha zdarma k platné vstupence do zoo.