Článek
Národní meteorologický úřad (National Wetaher Service – NWS) v Miami vydal varování kvůli změně počasí. Netýká se však ani tak povětrnostních podmínek, jako spíš padajících leguánů, informovala CNN. Teplotní výkyvy, které nyní zasáhly státy od Louisiany přes obě Karolíny až po Floridu, totiž způsobují, že se u těchto studenokrevných živočichů dostaví takzvaná dormance.
To je stav, kdy se dočasně zastaví či omezí fyziologické procesy živého organismu, v tomto případě leguánů. Dormance se u nich začíná projevovat, když teplota spadne na čtyři až pět stupňů Celsia. „Teplota, při níž dochází k dormanci, velice záleží na velikosti leguána,“ uvedl Ron Magill, ředitel komunikace zoologické zahrady v Miami. Obecně lze říci, že čím větší leguán, tím je schopen snést studenější počasí.
Jan 21 - This isn't something we usually forecast, but don't be surprised if you see Iguanas falling from the trees tonight as lows drop into the 30s and 40s. Brrrr! #flwx #miami pic.twitter.com/rsbzNMgO01
— NWS Miami (@NWSMiami) January 21, 2020
Mnoho leguánů se na tyto výkyvy teplot dokázalo adaptovat. Když se začne kriticky ochlazovat, vyhledávají tato zvířata mělké nory, kde by mohla nerušeně ztuhnout. Často se pohybují i v blízkosti větších vodních ploch, kde teplota vody bývá teplejší než teplota okolního vzduchu.
Leguáni jsou považováni za škodnou
Přesto stále velké množství leguánů zastihne pokles teploty na větvích či krajích střech. Ztuhlí leguáni nejsou schopni se ve výškách udržet, a často tak padají na zem. Dospělí samci přitom mohou měřit až 1,5 metru a vážit až devět kilogramů. Nebezpečí zranění, pokud někoho trefí, je tak poměrně velké.
Aligátoři přežívají zimu s čumáky trčícími z ledu
O samotné zdraví leguánů se však nikdo příliš nestará. Jsou považováni za invazivní druh a škodnou. Pro řadu lidí pak bude leguání dormance vítanou příležitostí, jak se jich snadno zbavit, podotýká CNN.