Článek
Šicí stroje, kontaktní gril nebo elektrické klávesy – i ty patří do sbírky Knihovny věcí, která se nachází v pražském Kampusu Hybernská. Lidé si v ní mohou půjčit nejrůznější předměty od nářadí po deskové hry nebo fotoaparáty. Poplatek za týdenní půjčovné se pohybuje mezi 50 a 300 korunami.
Jeden ze zakladatelů Knihovny věcí Petr Žabka přinesl tento nápad ze zahraničí, kde zdárně léta fungoval. Během pěti let se stihl rozrůst i u nás – a nyní se půjčují věci stovkám lidí ročně.
„Obecně o tuto službu lidé zájem mají, vidím to na každoročním přírůstků zájemců,“ chválí si Žabka.
Největší 3D tisková farma na světě se ukrývá v Holešovicích
Na dotaz, jak si je jistý, že lidé danou věc opravdu vrátí, Novinkám přiznal, že tenhle byznys funguje na důvěře. „Zatím se nám to nevymstilo, lidé věci řádně vracejí nepoškozené a včas. Uzavíráme takovou virtuální smlouvu. Zákazník zaplatí půjčovné a jako deposit složí dvojnásobek půjčovného,“ říká Žabka.
Za projektem stojí myšlenka minimalismu. Podle Žabky by měli mít lidé možnost si věci, které nevyužijí tak často, nejen koupit, ale i půjčit. Vzhledem k rostoucím cenám všeho je to momentálně pro lidi opravdu výhodné.
Když totiž něco použijeme jednou ročně a máme to například deset let – použijeme to desetkrát –, pak při ceně třeba pěti tisíc nás jedno použití vyjde na 500 korun. V Knihovně věcí si tyto věci může člověk půjčit za cenu 50 až 300 korun na týden, finančně se mu to tedy vyplatí.
Knihovna věcí navíc pořádá i kurzy, workshopy pro veřejnost, kde lidi učí, jak věci spravovat a znovu používat, aby je zbytečně nevyhazovali.
Knihovna věcí je místem, jež vzniklo jako projekt Univerzity Karlovy a hlavního města Prahy, sídlí v Kampusu v Hybernské ulici, kde najdete i další instituce, jako je Instituce cirkulární ekonomiky nebo Sdílená dílna.
„Jsou tu také galerie – společně takto vytváříme kulturní a environmentální hotspot v Praze,“ říká pyšně Žabka.
Jako první o Knihovně věcí informoval Irozhlas.cz.