Článek
Devětašedesátiletý muž jménem Roman, bývalý příslušník polského námořnictva, v červenci v přímořském letovisku Kolobrzeg zašel do obchodu, kde se prodávají sladkosti na váhu. Když ochutnal švestku v čokoládě, všiml si ho jeden z členů ochrany obchodu a upozornil ho, že jde o krádež. Až Roman nakoupil jiné věci a zaplatil za ně, odvedli ho strážci do neveřejných částí obchodu a zavolali policii.
Ochránci zákona si ho na další den pozvali na služebnu, kam ale nemohl přijít, protože se musel vrátit do Štětína k lékaři. Prý to policistům říkal. Nicméně před několika dny dostal dopis od soudu v Kolobrzegu, v němž se dočetl, že za to, že se „dopustil krádeže cukrovinky v hodnotě 40 grošů”, se v nepřítomnosti odsuzuje k dvaceti hodinám obecně prospěšných prací.
„Nemohl jsem tomu uvěřit,” řekl Roman. Tvrdí, že během své kariéry v námořnictvu obeplul celý svět a teprve v Polsku se dostal do tak absurdní situace. Rozsudek není pravomocný a důchodce se proti němu chce odvolat. Jeden advokát mu nabídl bezplatnou právní pomoc. Věc si vysvětluje tak, že soud vydal verdikt automaticky a soudce si ani nepřečetl akta.
Zloděj si odmítl vzít peníze od stařenky. Místo toho ji políbil na čelo
Zloděj jako zloděj
V pátek polské vrchní státní zastupitelství uvedlo, že tento „nápadně nespravedlivý rozsudek” napadne. Mluvčí soudu v Kolobrzegu Slawomir Przykucki ale tvrdí, že trest není až tak přísný a že pan Roman také mohl dostat pokutu 5000 zlotých (asi 30 tisíc korun) nebo být potrestán 30denním vězením. Nerozumí argumentům o nízké společenské škodlivosti činu, kterého se důchodce dopustil.
„K pachatelům drobných krádeží se v takových situacích někdy přistupuje jako k obětem. Zloděj, který má na svědomí byť jen drobné krádeže, zůstává zlodějem,” tvrdí Przykucki. Připomněl, že z pohledu majitelů obchodů nejde o maličkost, protože se s takovým chováním setkávají každý den.
Letos v září odešel od soudu ve Štětíně s pokáráním a příkazem zaplatit soudní výlohy 100 zlotých fotbalový fanoušek, který si na jaře před zápasem rozlouskl semínko slunečnice a slupku hodil na zem. Při činu ho ale chytil policista a dal mu pokutu 250 zlotých. Muž s tím nesouhlasil a šel k soudu. Soudkyně uvedla, že kdyby každý obyvatel Polska vyhodil slupku od slunečnice, „brodili bychom se v odpadcích, spíše tedy v kompostu, pokud je řeč o rozložitelných slupkách slunečnicových semínek”.