Článek
Policejní sbor z města Irvine, které leží na jihu aglomerace Los Angeles, se pochlubil novým kouskem ve služebních garážích. Stal se jím elektrický cybertruck od Tesly, což je sám o sobě poněkud kontroverzní model, ale v policejním provedení budí ještě více pozornosti.
Kalifornští policisté ovšem uvedli, že se s tímto autem rozhodně nehodlají pouštět do žádných vážnějších akcí. Mělo by být nasazováno především při školních programech a osvětových akcích zaměřených proti zneužívání drog. Při mimořádných událostech by však mělo být schopno plného nasazení.
Vzhledem k primárnímu určení bylo cílem, aby byl nový vůz atraktivní především pro děti a mladé lidi. Ostatně i proto jej irvinští policisté představili prostřednictvím stylového videa. „Cílem vždy bylo mít unikátní auto, které nevypadá jako klasický policejní vůz,“ vysvětlil policejní mluvčí Kyle Oldoerp a doplnil, že za čtyřicet let existence protidrogového programu se na místě současného cybertrucku vystřídaly například rovněž velmi svérázný Chrysler PT Cruiser nebo různé malé monster trucky.
Kadyrov se pochlubil novým cybertruckem s kulometem. Poslal mi ho Musk, tvrdí
Za nové auto kalifornští policisté zaplatili 150 tisíc dolarů (téměř 3,5 milionu korun), což vlastně za takový vůz není až tak mnoho, když standardní Ford Interceptor v policejním provedení stojí 116 tisíc dolarů (zhruba 2,7 milionu korun).
Irvinské policejní oddělení navíc předpokládá delší životnost cybertrucku, který by jim měl vydržet až deset let, zatímco běžná policejní auta se mění po třech až čtyřech letech. Další úsporu pak představuje elektrický pohon, díky němuž by oddělení mělo za pět let ve srovnání s fosilními palivy ušetřit kolem šesti tisíc dolarů (140 tisíc korun).
Vyvstává však otázka, jak to bude se spolehlivostí. Cybetruck se totiž hned při první prezentaci proslavil tím, že při demonstraci jeho vysoké odolnosti se podařilo rozbít okno. Během prvního roku prodeje se pak objevilo několik dalších problémů, například zasekávající se pedál akcelerátoru. Kyle Oldoerp však uvedl, že na různé svolávací akce jsou policisté zvyklí, a navíc se vcelku blízko od policejních garáží nachází servis vozů Tesla.
Server The Guardian se však zároveň lehce opřel i do samotného protidrogového vzdělávacího programu. Ten totiž vznikl již v roce 1983, ale po zhruba patnácti letech se ukázalo, že jeho výsledky jsou takřka nulové, a v některých případech dokonce opačné, než jaký byl původní záměr. Dnes se tedy již neuplatňuje tak plošně po celých Spojených státech jako dříve a navíc byl v roce 2009 vcelku razantně přepracován a rozšířen také například na šikanu, zdravou výživu a další stránky zdravého životního stylu.