Článek
O záchraně náročné na reflexy i čichové buňky zachránců informovalo policejní oddělení ve White Oak minulý týden. Strážník Brian Russel byl na noční hlídce, když uviděl zvíře se zaseklou hlavou v krabici.
Russel poznal, že jde o skunka amerického a ke zvířeti tedy přistupoval s nejvyšší opatrností. Výměšky tohoto zvířete sice nejsou člověku nebezpečné, ovšem nesmírně silně páchnou a skunk je dokáže vystřelit s neuvěřitelnou přesností až na vzdálenost 3,5 metru.
Strážníku Russelovi se uskočit podařilo, jak ale sdělil jeho šéf, poručík Bannon Roberston, a řada jeho kolegů, včetně Roberstona, takové štěstí nemělo. Vysvobozování skunků tak vcelku logicky nepatří k oblíbeným činnostem policistů.
Za zápach může síra
Velice pronikavě zapáchající tekutina, kterou skunkové používají na obranu proti predátorům, se tvoří v análních žlázách. Její hlavní složkou je 3-methylbutan-1-thiol.
Thiol (neboli též sirný alkohol) je organická sloučenina síry a právě síra je hlavním původcem zápachu. Ten může být cítit až na vzdálenost osmi set metrů.
Policista zachránil skunka, ten se mu odvděčil smrdutou sprškou
Skunkové tekutinu používají v případech největšího ohrožení, protože se doplňuje poměrně pomalu. Při úplném vyprázdnění žláz to může trvat až deset dní, kdy je zvíře nesmírně zranitelné.
Slovo skunk pochází z výrazu seganku, což v indiánském jazyce Abenaki znamená močící liška.