Článek
„Pamětihodný okamžik nastal! Koně obrácení správným směrem už zase hrdě stojí na podstavci,“ ohlásila reportérka televize TVN 24.
Obracení kavalerie za pomoci těžké techniky začalo už v úterý, ale po sejmutí sochy dvou koní s jezdci se ukázalo, že podstavec je tak zrezivělý, že se musí nejprve opravit. Operaci se podařilo završit až ve středu odpoledne a náklady na ni činily podle televizní stanice v přepočtu asi 544 tisíc korun.
Trwa skomplikowana operacja odwracania pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej przy Trasie Łazienkowskiej. 16-metrowy pomnik stał do tej pory w taki sposób, że wszyscy przejeżdżający i przechodzący przez Rondo Jazdy oglądali go od strony galopujących końskich zadów. pic.twitter.com/fhfe0Zf0qo
— TVP3 Warszawa (@TVP3Warszawa) 20. listopadu 2018
Nyní je pomník zase v plném lesku, i s tabulkou s výčtem bitev polských kavaleristů, rytířů a husarů během tisícileté historie.
We wtorek i środę specjalistyczna firma obróci pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego w stolicy....
Zveřejnil(a) polsatnews.pl dne Úterý 20. listopad 2018
Pomník tisíciletí polské jízdy, jak se celým názvem sousoší nazývá, se začal připravovat již od roku 1984, slavnostně byl odhalen až o deset let později. První zmíněnou bitvou slavné polské jízdy je bitva u Cedyně z roku 972, poslední pak útok v Borujsku (nyní se vesnice jmenuje Żeńsko) z roku 1945.
Sousoší tvoří dva jezdci, kteří mají představovat začátek a konec polské jízdy – družiník legendárního knížete Měška a plukovník Zbigniew Starak, účastník posledního jezdeckého útoku. Poněkud překvapivě pak chybí nejslavnější typ polské jízdy, okřídlený husar.