Hlavní obsah

Podobný klenot jako panda. V Plzni se narodil pozoruhodný kamzík

Plzeň

Vzácným přírůstkem se může pochlubit plzeňská zoologická zahrada. Před několika dny se zde narodilo první mládě takina čínského, většího příbuzného evropského kamzíka.

Foto: Nela Moulisová

Plzeňská rodinka takinů čínských. Táta John Woo, máma Bathory a před pár dny narozené mládě

Článek

„Tvor s rohy pakoně, nosem losa, ocasem medvěda a stavbou těla připomínající bizona.“ Tak pozoruhodného kopytníka, který byl pro svět objeven teprve v roce 1950, charakterizoval mluvčí zoo Martin Vobruba. Do Plzně dorazil pár takinů čínských v prosinci roku 2021.

„Číňané si tohoto kopytníka cení podobně jako pandy velké, jedná se o jejich národní dědictví, a proto jsou tato zvířata chována téměř výhradně na jejich území,“ vysvětlil. „Do Evropy takiny čínské přivezla Zoo Liberec v roce 2002. A všechna zvířata chovaná v evropských zoologických zahradách jsou jejich potomky,“ podotkl Vobruba.

Rodiče z Liberce

Plzeňská zoo samozřejmě není výjimkou. „Samec John Woo se narodil v Zoo Liberec v roce 2016, poté putoval do Zoo Wroclaw, kde zplodil pět mláďat. Tam nyní jeho úlohu převzal jeho bratr, aby John Woo mohl založit chov v naší zoo. Samice Bathory se narodila v liberecké zoo v roce 2020,“ doplnil Vobruba.

Pohlaví mláděte zatím nebylo možné určit. Zvířata jsou ve výběhu, který předtím obývali pižmoni a jaci domácí.

Foto: Kateřina Misíková

Zatím se neví, zda jde o samečka či samičku

V Česku kromě Liberce a Plzně takiny chová ještě Zoopark Chomutov, k vidění jsou ve dvaceti dalších zoo na území Unie. Mimo Evropu je má třeba zahrada v americkém San Diegu.

Foto: Kateřina Misíková

Vzácný přírůstek v plzeňské zoo, mládě takina čínského

„Takin čínský pochází z horských oblastí Himálaje, Indie a západní Číny,“ připomněl Vobruba a dodal: „Živí se okusováním stromů, keřů a bylin. Dokáže zdolávat i velmi náročný terén. Za potravou se umí natáhnout do výšky více než dvou metrů tak, že stojí na zadních končetinách a předními se opírá o strom či skálu.“ Samci dosahují váhy až 350 kilogramů.

Klidní obři

Podle zooložky Miroslavy Palacké jsou tato zvířata i přes svoji majestátnost velmi klidná. „Navzájem se k sobě chovají velmi přátelsky,“ uvedla.

„Samozřejmě je John Woo dominantní a má právo jít ke krmení první, ale jinak se k Bathory nikdy nechoval agresivně. Po narození mláděte se vzájemný vztah našeho páru ještě utužil. Mládě má velmi silný vztah k oběma rodičům. Již po prvních dnech života je začalo nejenom následovat i do těch nejpříkřejších částí výběhu, ale je i aktivně vybízí ke hře,“ podotkla Palacká.

Zoo Hodonín má přírůstek do rodiny lvů berberských. Volně již nežijí

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám