Článek
Proutěný mamut je dílem Jaroslava Šefla a měří více než tři metry, je zhruba sedm metrů dlouhý a váží přibližně půl tuny. Vzhledem k těmto rozměrům byla k převozu zapotřebí specializovaná firma, která má už zkušenosti například s převozy dinosaurů do DinoParků.
„Nakládka probíhala vcelku dobře, i když jsme si mysleli, že hlavně upevnění mamuta bude náročné. Trasa po dálnici probíhá bez větších problémů, akorát řidiči zpomalují a chtějí si to fotit,“ popsal Novinkám řidič Martin Kovář.
Nakládka začala v sedm hodin ráno ve Lhůtě u Tymákova na Plzeňsku. Na 33. kilometru ve směru na Brno následovala menší přestávka a kontrola upevnění mamuta. Příjezd do Pelhřimova se uskutečnil mezi 13. a 14. hodinou. Mamut tak úspěšně zvládl zhruba 200 kilometrů dlouhou cestu.
Sedmašedesátiletý autor tvořil dílo tři čtvrtě roku. „Strávil jsem na něm 700 hodin práce. Jako předloha mi posloužil obrázek kostry mamuta, kterou našli nedávno na Sibiři. Je vyztužený železnými trubkami a drátěným pletivem. Proutky jsem proplétal pomocí speciální jehlice. Nejprve jsem vyrobil jednotlivé části těla a ty pak z lešení pospojoval k sobě. Nejhorší bylo dát dohromady krk s plecí. Na tom jsem se nejvíce vyvztekal,“ vzpomínal Šefl. Hotové dílo pak nastříkal speciální konzervačním lakem, aby se nerozpadlo.
Jaroslav Šefl převezme 11. června za své dílo v rámci programu Mezinárodní festival Pelhřimov - město rekordů ocenění Kuriozita roku.