Článek
Cena za dukát je dosud nejvyšší zaplacená nejen v tuzemských, ale i ve světových aukcích za pamětní československou minci. Cenu mince vyšroubovalo především to, že jich bylo raženo pouhých osm kusů, sdělila pražská aukční síň Meissner - Neumann.
V aukci se dražilo 627 mincí ze sbírky předválečného sběratele Karla Hackenschmieda, který byl pracovníkem rakousko-uherské banky a později radou na československém ministerstvu financí. Svou sbírku na přelomu let 1937 a 1938 uložil do bankovního sejfu, ze kterého byla vyňata až letos na podzim. Hackenschmiedova sbírka byla mimořádná tím, že byla ucelená a obsahovala velké množství vzácných mincí z doby rakouského císaře Františka Josefa I.
Pětihaléř z roku 1924 je vůbec nejcennější československou mincí. K vysoké ceně přispěl i zachovalý stav mince z pozůstalosti bývalého ředitele státní mincovny v Kremnici. Odborníci odhadují, že těchto pětihaléřů existuje jen padesát až sto kusů. Již v době první republiky to byla velmi hledaná a vzácná mince, do konce roku 1938 bylo objeveno v oběhu pouze asi deset kusů, jeden z nich vlastní Národní muzeum v Praze.