Článek
Delegace z Vatikánu minulý týden oficiálně předala britské královské rodině dva dřevěné fragmenty, které podle katolické církve pocházejí z takzvaného Svatého kříže (případně Pravého kříže), na němž zemřel Ježíš Kristus. Jeden měří přibližně centimetr a druhý je zhruba poloviční.
Papež František tyto relikvie označil za osobní dar Jeho Veličenstvu. Král Karel III. pak vyjádřil přání, aby byly oba fragmenty zakomponovány do procesního kříže z Walesu, jenž se 6. května při korunovaci ponese v čele průvodu. Fragmenty po zasazení tvoří tvar kříže a celou sestavu také vysvětil arcibiskup Andrew John.
Král zároveň dar od papeže označil za významné ekumenické gesto. Katolická církev totiž v Británii není zdaleka tak silná jako v pevninské Evropě a také korunovační ceremonie připravuje a povede církev anglikánská. Po korunovaci pak procesní kříž budou sdílet právě anglikánská a katolická církev ve Walesu.
Korunovace spojuje církve i náboženství
Kříž je s Karlem III. úzce spojen nejen proto, že jej ještě coby princ z Walesu nechal pro tamní církev vyrobit, ale loni v listopadu na něj dokonce vlastnoručně nanesl královskou značku.
Blížící se korunovace dokázala ve Velké Británii vzácně sjednotit mnoho církví i náboženství. Podle serveru The Telegraph se tak spojilo více než třicet duchovních vůdců, aby mezi svými stoupenci podpořili velkou dobrovolnickou akci plánovanou na 8. května.
Patří mezi ně například arcibiskup Justin Welby, vrchní rabín Ephraim Mirvis, ale také čelní představitelé muslimské, hinduistické, buddhistické či sikhské komunity.