Článek
„Mládě kriticky ohroženého šimpanze přivedla na svět stejná samice, která u nás porodila své první mládě v roce 2020. Pro zoo to tehdy byl první přírůstek po deseti letech čekání a šlo o první šimpanzí mládě narozené v moderním Pavilonu evoluce otevřeném v roce 2015,“ uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Dodala, že dnes devatenáctiletá samice byla do Ostravy přivezena z německé Zoo v Lipsku. Otcem třetího mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého zoo získala na podzim roku 2018 z italského Safariparku Ravenna.
V současnosti ostravský Pavilon evoluce obývá desetičlenná tlupa šimpanzů hornoguinejských. Dva samci, pět dospělých samic a aktuálně tři mláďata. Malých šimpanzů mohlo být o jednoho více, jenže jedno mládě jeho matka usmrtila nedlouho po narození. Tato samice již není součástí chovné skupiny.
V Plzni se narodilo mládě šimpanze, rodiče patří do extrémně ohroženého poddruhu
„V současnosti tak zde máme mládě narozené v roce 2020, další narozené vloni v srpnu a teď tedy nejnovější přírůstek. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Narození dalšího mláděte je ale pro zahradu velký přínos, protože to posiluje interakci mezi členy šimpanzí skupiny,“ vysvětlila Nováková.
V Ostravě se chovají šimpanzi od roku 1965 s přestávkou mezi roky 1979 a 1993. V Evropě se ročně rodí méně než dvacet mláďat těchto kriticky ohrožených šimpanzů. Ti jinak žijí v lesnatých savanách a v deštných pralesích západní Afriky. Bohužel v několika zemích byl již tento druh šimpanze vyhuben.
Hlavními příčinami ohrožení je znehodnocování jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Podle odhadů žije v divoké populaci maximálně 65 tisíc jedinců. V Evropě žije v lidské péči přibližně 250 zvířat.