Článek
Binturongy, kteří jsou největší cibetkovitou šelmou, chová zahrada nepřetržitě už od roku 1981. Mládě se ale v zahradě dosud nenarodilo. Dříve zoo chovala buď jedince stejného pohlaví, starší zvířata nebo jen jedno zvíře.
"V současnosti máme v zoo dva páry této asijské šelmy. Jeden je umístěn v expozici Čitván, kde obývá třetím rokem společný prostor s vydrami malými. U tohoto páru už se mláďat asi nedočkáme, protože samici je 15 let, což je na binturongy docela pokročilý věk. Druhý pár, který byl sestaven teprve před pár týdny, je k vidění v Pavilonu indických zvířat," uvedla zooložka Adéla Obračajová.
Ke čtyřleté samici přibyl stejně starý samec z anglické Zoo Chessington. Zvířata se nejprve první den seznamovala jen přes mříž, posléze je ošetřovatelé k sobě pustili.
"Byli jsme napjatí, jak seznamování proběhne. Není vždy jisté, že si zvířata padnou do oka a vytvoří harmonický pár. Po spojení docházelo k drobným šarvátkám, které jsou u binturongů přirozené," uvedla Obračajová. Dodala, že v současnosti už pár tvoří sehranou dvojici, společně se pohybuje po výběhu a usíná v těsné blízkosti.
"Každopádně se o sebe začínají aktivně zajímat. Budeme tedy doufat, že se dočkáme i mláďat," řekla Obračajová.
Binturong má hustou černou srst, která jej v přírodě chrání hlavně proti dešti. Velice dobře šplhá po stromech, při pohybu ve větvích si pomáhá ocasem, za který se dokáže i zavěsit. Je aktivní převážně v noci, ve dne spí v korunách stromů. Za posledních 30 let klesla populace binturongů ve volné přírodě o 30 procent kvůli úbytku přirozeného prostředí i nelegálnímu lovu. Tradiční lidová medicína totiž využívá penisové kůstky binturongů.