Článek
Zimbabwská poslankyně Mutsa Murombedziová zveřejnila na sociálních sítích příběh s dobrým koncem, jehož hlavním hrdinou je osmiletý Tinotenda Pudu. Ten se totiž před pár dny ze své vesnice vypravil do národního parku Matusadona, jenž leží na severu Zimbabwe, u hranice se Zambií a nedaleko přehrady Kariba na řece Zambezi.
„Spal na kamenech, mezi řvoucímí lvy, slony a jedl plané ovoce,“ vylíčila poslankyně chlapcův příběh. Podle ní ušel z domova 23 kilometrů, ale strážci parku později webu BBC sdělili, že to ve skutečnosti bylo až 49 kilometrů a že chlapci zatím dokonce pouze osm teprve letos bude.
O to úctyhodnější by pak byla nejen jeho túra, ale zejména klid, s jakým si v divočině počínal. Podle serveru Daily Mail totiž měl velmi slušné znalosti v oboru přežití v přírodě. Jedl proto volně rostoucí ovoce a vodu získával z děr vyhloubených v suchých říčních korytech, což je technika nejen místních obyvatel, jak se dostat k vodě v suchých oblastech.
💫 A boy missing & found in Matusadonha game park
— Mutsa Murombedzi MP🇿🇼 (@mutsamu) January 1, 2025
A true miracle in remote Kasvisva community, Nyaminyami in rural Kariba, a community where one wrong turn could easily lead into a game park. 8-year-old Tinotenda Pudu wandered away, lost direction & unknowingly headed into the… pic.twitter.com/z19BLffTZW
Nedlouho po jeho zmizení po něm začali pátrat místní lidé, když se jej pomocí bubnů snažili nasměrovat zpátky domů, ale neúspěšně. Tinotendu tak našli až strážci parku, kteří oblast projížděli v autě.
První pokus však také nevyšel. Chlapec sice projíždějící auto slyšel a rozeběhl se k němu, ale než se na místo dostal, byli pátrači už pryč. Vydal se tedy po stopách auta, nicméně po chvíli se vrátil do svého útočiště.
Zachránci se naštěstí vraceli po stejné trase, a tak si všimli, že vedle kolejí od auta se mezitím objevily malé stopy lidských nohou. Bez prodlení začali oblast prohledávat a nakonec se jim chlapce podařilo najít. „Po pěti dnech v divočině to pravděpodobně byla jeho poslední naděje na záchranu,“ uvedla poslankyně Murombedziová, která navíc tuto šťastnou záchranu vidí jako „důkaz síly, jednoty, naděje a toho, že se nikdy nevzdáváme“.
Park Matusadona má podle BBC rozlohu 1470 kilometrů čtverečních a vedle množství slonů, hrochů, zeber či antilop je také domovem přibližně čtyřiceti lvů. Ve své době byla jejich zdejší populace dokonce největší v celé Africe.