Článek
Nahrávky pořízené úředníky odpovědnými za životní prostředí a sousedy pana Browna potvrdily, že kohout vydrží kokrhat v minutových intervalech po dobu hodiny a půl.
Brown u soudu tvrdil, že vyluzované zvuky znějí spíše jako skřehotání než tradiční kokrhání, s čímž však šest jeho sousedů ze slepé ulice na okraji správního okrsku New Forest v anglickém hrabství Hampshire odmítlo souhlasit.
U soudu v Southamptonu vypověděli, že ani nechodili do některých částí svých domů, aby je nerušilo „typické a výrazné“ kokrhání, které se ozývalo téměř každé ráno. Brown, který se u soudu zastupoval sám, důkazy zpochybnil a uvedl, že se proti němu obyvatelé a okresní rada New Forest spikli.
Pensioner hauled to court and fined after neighbours woken by noisy cockerel https://t.co/ERAnSjv23A
— Daily Star (@dailystar) November 20, 2024
Rada obdržela stížnost od nevyspalých obyvatel už v říjnu 2022. Prověřila ji a v prosinci téhož roku předala panu Brownovi výzvu, aby hluk vyluzovaný kohoutem omezil. Neuposlechl, nicméně jeho hlučný domácí mazlíček krátce poté uhynul a sousedé se dočkali dočasné úlevy - než si Brown pořídil dalšího kohoutka a otravné kokrhání začalo nanovo.
Poté, co ho soudce shledal vinným z nedodržení výzvy k omezení hluku, dostal pokutu 200 liber (6100 korun) a navíc musí zaplatit 300 liber (necelých 9200 korun) za náklady na soudní řízení s přirážkou 80 liber (přes 2400 korun), informoval zpravodajský server The Guardian.
Ve Francii to viděli jinak
Není to první případ, kdy se případem hlasitého kohouta zabývala justice. Před zhruba pěti lety se ve Francii řešil případ kohouta Maurice. Soud však tehdy rozhodl přesně opačně, když se přiklonil na stranu Maurice a jeho majitelky Corinne Fesseauové.
Sousedé, kteří si na jeho kokrhání stěžovali, navíc museli Corinne zaplatit odškodné ve výši rovného tisíce eur (při dnešním kurzu přes 25 tisíc korun). Verdikt byl tehdy považován za krok směrem k udržení venkovských tradic.