Článek
Od roku 1999, kdy je v olomoucké zoo začali chovat, se tu již narodilo 206 mláďat. Kaloně mohou návštěvníci spatřit v pavilonu netopýrů.
Aby se rodila další zdravá mláďata, je potřeba chov neustále obnovovat. „Novou posilou se v pavilonu netopýrů stali nově přicestovalí tři samci pocházející z jihlavské zoo, potomci importovaných kaloňů, které kdysi dovezla londýnská zoo z volné přírody,“ sdělila Novinkám chovatelka Kateřina Šteckerová.
„Naopak naši čtyři odchovaní kaloni odcestují do Zoo Plzeň, kde svými geny posílí tamní populaci,“ doplnila.
Ničení přirozeného prostředí, kácení lesů, lov pro maso i tajfuny, které občas devastují tamní přírodu, zapříčinily zapsání kaloně rodriguezského na seznam ohrožených druhů a zařazení do mezinárodních záchovných programů.
„V sedmdesátých letech 20. století klesly jeho stavy na posledních sedmdesát jedinců a jeho populace byla takřka vyhubena. Díky intenzivní ochraně dnes čítá až 20 000 jedinců. Významný podíl na tom má Zoo Jersey, založená zoologem a spisovatelem Geraldem Durrellem, který tehdy kaloně odchytil a založil jejich úspěšný chov,“ konstatovala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
Kaloň rodriguezský, nazývaný též kaloň zlatý, obývá ve své domovině tropické lesy. Hlavní část jeho jídelníčku tvoří ovoce, především sladké plody, nektar z květů a listí. „Větší část dne tráví odpočinkem na stromech, večer se vydávají hledat potravu. V orientaci jsou jim nápomocny velké oči,“ doplnila Gronská.