Článek
Až teď jsou k vidění. „Teprve se rozkoukávají, začínají se ukazovat venku, a ostražití rodiče si tak mohou na chvíli vydechnout,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková s tím, že mláďata již absolvovala odčervování i první vakcinaci.
Malé zlatoplavé pouštní šelmy, které mají vzhledem k velikosti těla největší uši ze všech psovitých šelem a bohatě osrstěný ocas, chová v Česku jen několik zoologických zahrad. Ta olomoucká od roku 2006. Doposud se tu narodilo již 28 mláďat.
„Současnou skupinu tvoří vedle mláďat chovný pár. Samice je naší odchovankou, samec pochází ze Zoo Praha,“ konstatovala mluvčí zoo Iveta Gronská.
V Evropě je chováno pouze 144 fenků
Jedná se podle ní o zvířata s noční aktivitou. „Záleží nám ale na tom, aby je příchozí návštěvníci viděli aktivní. Ve dne je tedy v pavilonu simulována noc. Návštěvníci vcházejí do tmy, v níž svítí pouze malá barevná světla, která zvířata příliš nevnímají, lidé je však mohou pozorovat při různých činnostech,“ poznamenala mluvčí.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Pražská zoo ukázala nově narozené mládě žirafy |
Nejstarší česká zoo je ještě starší, než se myslelo |
Nový tygří pár se v zlínské zoo pokouší o mladé |
V evropských zoo žije nyní 144 fenků berberských. Ve volné přírodě žijí v pouštních oblastech severní Afriky, Sinajského a Arabského poloostrova. Jejich kořistí se stávají drobní hlodavci, ptáci, ještěři a hmyz, živí se kořínky, pochutnají si i na datlích.
Vydrží dlouho bez vody, obvykle jim postačí tekutiny obsažené v potravě. Nepřáteli fenků jsou zdivočelí psi, draví ptáci a větší plazi.