Článek
Společnost Akindo Sushiro zažalovala mladíka kvůli jeho činům, které provedl v pobočce řetězce ve městě Gifu během ledna. Jak uvedl server CNN, jenž o celé věci informoval, video nebylo ojedinělé. Bylo součástí trendu, pro které se v Japonsku vžil název „suši terorismus“.
Společnost uvedla, že krajně nehygienické chování mladíka vedlo k finanční ztrátě ve výši 16 miliard jenů (zhruba 2,5 miliardy korun).
Mladík svůj čin přiznal a uvedl, že toho lituje. Namítá ovšem, že není přímá souvislost mezi jeho chováním a obří ztrátou firmy. Masivní úbytek zákazníků totiž může být způsoben velkou konkurencí.
Akindo Sushiro nechce probíhající jednání komentovat, uvádí nicméně, že podobné nehygienické jednání podkopalo důvěru zákazníků, která je potřeba, když jim prodáváte jídlo na běžících pásech, jež projíždí kolem dalších zákazníků.
Firma není jediná, která utrpěla značné ztráty. Trend v minulých měsících postihl minimálně dva velké řetězce. Jejich akcie se po zveřejnění videí okamžitě propadly.
Výraz „suši terorismus“ tak v zemi, kde si mimořádně potrpí na dodržování hygienických standardů, není přehnaný.
Řetězce už zavedly opatření, aby k podobným činům nemohlo docházet. Sushiro již nenechává jezdit po pásech neobjednané jídlo a zavedlo kolem pásů plastové kryty, aby limitovalo možný kontakt zákazníků s jídlem.
Řetězec Kura Sushi zase pásy vybavil kamerami. Umělá inteligence pak bude hlídat, zda zákazníci nevrací jídlo zpět na pás.