Článek
Scéna, která může vzdáleně připomínat osud námořníka Edmonda Dantèse z románu Alexandra Dumase Hrabě Monte Cristo, se podle OE24.at odehrála v sobotu na radnici v dolnorakouské obci Vösendorf.
Ženichem byl 26letý turecký státní občan, který už dva roky žije v Rakousku. Jen pár dní před sňatkem obdržel rozhodnutí, kterým mu úřady alpské republiky zamítly žádost o azyl.
Kurz vor dem Jawort rückten am Samstag Beamte der Fremdenpolizei ins Schloss Vösendorf an. Der Bräutigam (27) sitzt seitdem in Schubhaft. https://t.co/qLp5nZNW5W pic.twitter.com/ezMwIhXrue
— Kronen Zeitung (@krone_at) January 15, 2024
To byl zřejmě i důvod k jeho zadržení. Podle médií mladý muž kurdského původu navíc v Turecku ještě neabsolvoval povinnou vojenskou službu.
„Oddávající řekla, že si ještě musí pro něco dojít. Vrátila se ale s deseti dvanácti policisty,“ řekla deníku Kurier šokovaná nevěsta, 40letá Němka žijící ve Vídni. Zasahující úředníci byli příslušníky cizinecké policie.
„Musíte nás doprovodit“
„Jste zatčen, musíte nás doprovodit,“ řekl jeden z nich ženichovi. „Právě se žením,“ odvětil překvapený nastávající manžel.
„Nemůžeme čekat,“ trval na svém policista. Vše se odehrávalo před očima nevěsty, která propukla v pláč a skončila v péči psychiatrů.
Ženichův právník Gregor Klammer, který se specializuje na azylové zákonodárství, proti postupu úřadů protestoval s tím, že se hodlá zasazovat o setrvání svého mandanta v Rakousku. Zásah policie byl podle něj „barbarský“.
Americký farmář vysázel pro manželku ke zlaté svatbě přes 30 hektarů slunečnic
„Mohli počkat do skončení obřadu a uzavření manželství, ale chtěli tomu za každou cenu zabránit,“ uvedl Klammer. Pokud by totiž partneři stihli sňatek právoplatně uzavřít, ženich by okamžitě získal povolení k trvalému pobytu.
Seznámili se v bistru
„Je dobře integrovaný, bezúhonný a celou dobu pracoval. Budeme bojovat proti jeho deportaci,“ zdůraznil Klammer. Jeho klient se seznámil se svou partnerkou při práci v bistru, které vlastní ženichův strýc. Ten v Rakousku podniká už dlouhá léta.
„Dobře věděli, kde pár bydlí a pracuje. Vlákali je do léčky a zničili jim nejhezčí den v životě,“ dodal advokát.
Právník věří, že se mu podaří rozhodnutí o deportaci zvrátit. Poukázal na podobný případ z roku 2016, kdy soud takový verdikt vynesl. „Také tenkrát si chtěl žadatel o azyl vzít v Rakousku občanku země Evropské unie,“ dodal Klammer.