Článek
Nález a následné rozluštění dopisů označil za nejzásadnější objev o životě Stuartovny za posledních 100 let autor jejího životopisu John Guy. „Tento objev je historickou a literární senzací,“ uvedl Guy k rozluštění obsahu dopisů.
„Ta šifra je poměrně sofistikovaná a chvíli nám trvalo, než jsme ji prolomili,“ vysvětlil George Lasry, počítačový vědec a kryptoanalytik, který spolupracoval s profesorem hudby Norbertem Biermannem a fyzikem Satošim Tomokijem.
Mary Stuart’s Letters https://t.co/7zGrKVY6bH by @Grouse_Beater pic.twitter.com/LicnPQBh0Y
— ScotNews (@indyscotnews) February 8, 2023
Na 57 dopisů narazili náhodou v digitálních archivech Francouzské národní knihovny, která je vydávala za italské materiály ze 16. století.
„Po chvíli jsme si začali všímat, že velké úseky textů jsou ve skutečnosti psané ve francouzštině. Vyplývalo z nich, že je psala žena, která byla vězněná a měla syna, což mohlo odpovídat Marii Stuartovně,“ uvedl Lasry.
Většina dopisů byla adresovaná francouzskému velvyslanci v Anglii, Michelovi de Castelnau de Mauvissieremu, který podporoval nárok Stuartovny na trůn.
Stěžovala si v nich mimo jiné na špatné zdraví, podmínky, ve kterých je vězněna, a vyjadřovala v nich také rozrušení z únosu svého syna Jamese, budoucího krále, v srpnu 1582.
Mimo snah o vyjednání svého propuštění Marie Stuartovna v mnoha dopisech zmínila také své opovržení nad sirem Francisem Walssinghanem, jedním z nejdůležitějších rádců Alžběty I., což se pro kryptoanalytiky nakonec stalo jedním z hlavních vodítek.