Hlavní obsah

Obyvatelé malého amerického města mají povinnost vlastnit střelnou zbraň

4:19
4:19

Poslechněte si tento článek

Kennesaw

Diskuse o legálním držení zbraní je ve Spojených státech stále živá a v rámci ní se objevují i různé kuriozity. Například zpráva o městě, jehož obyvatelé jsou povinni vlastnit nějakou střelnou zbraň a munici.

Foto: DPphoto, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Město Kennesaw leží na severním okraji aglomerace Atlanty a žije tam něco přes 30 tisíc lidí. Samo o sobě asi není ničím výjimečné, ale na konci minulého roku se dostalo do širokého povědomí nejen Američanů. Místní vyhláška totiž obsahuje velmi netradiční pasáž, jež obyvatelům přikazuje vlastnit střelnou zbraň a munici.

„V zájmu zajištění a udržování bezpečnosti a obecného blaha města a jeho obyvatel je každá hlava domácnosti s bydlištěm na území města povinna držet střelnou zbraň spolu s municí,“ píše se ve zmíněném bodě. Z této povinnosti jsou vyňati lidé s fyzickým či mentálním postižením, ale i ti, kteří byli v minulosti soudně trestáni, nebo vyznavači některých „problematických“ náboženství či přesvědčení.

Toto nařízení vzniklo v roce 1982 a oficiálně mělo zvýšit míru bezpečnosti ve městě, ale panuje také přesvědčení, že šlo spíše o jakýsi „politický protest“. Nedlouho předtím totiž město Morton Grove ve státě Illinois držení zbraní zakázalo, a vedení Kennesawu tedy z nějakého důvodu mělo „na truc“ udělat přesný opak.

Na letišti v Sydney zadrželi Američanku, měla v kufru zlatou pistoli

Koktejl

Ke stejnému kroku pak podle serveru BBC přistoupilo i několik dalších malých amerických měst, včetně například velmi příznačně pojmenovaného Gun Barrel City v Texasu.

„Ale není to tak, že bychom tu chodili s pistolemi u pasu jako na Divokém západě. A ani u vás nikdo nezaklepe na dveře, aby zkontroloval, zda nějakou zbraň opravdu máte,“ popsal realitu kennesawský starosta Derek Easterling. Nicméně trvá na tom, že nejde pouze o jakési symbolické nařízení, ale o prostředek, jak ve městě udržet bezpečnost.

Obyvatelé města mají na tuto vyhlášku různé názory, přičemž podle všeho téměř nikdo neví, jaký trest vlastně za její porušení hrozí. Někteří to považují za jakýsi projev hrdosti, jiní za dávno překonanou kapitolu, která by se už měla uzavřít.

Nejde o zbraně, ale o přístup

Většinou se však shodnou na tom, že díky tomu je v Kennesaw bezpečno. Mají totiž za to, že například zloději, kteří se pokusí do některého z domů vloupat, si nemohou být jistí, zda tam nenarazí na majitele a jakou zbraň na ně vytasí. BBC v této souvislosti doplnilo, že v roce 2023 se ve městě nestala ani jedna vražda, ale došlo ke dvěma sebevraždám, k nimž zbraně posloužily.

Místní rodák Blake Wetherby to pak vidí ještě trochu jinak: „Nejsou to střelné zbraně, co tady drží kriminalitu na nízké úrovni, ale náš přístup. Je jedno, jestli je to pistole, pěst, vidlička nebo bota, chráníme prostě sebe i své sousedy.“

Také doplnil, že kultura zbraní je přinejmenším v jeho rodině silně zakořeněná. „Učili mě, že když jsem muž, musím mít zbraň,“ zavzpomínal s tím, že jeho otec mu kladl na srdce, že nezáleží na tom, zda má zbraně rád, protože je to zkrátka povinnost. V jednu dobu tak Blake vlastnil přes 20 zbraní, ale dnes už nemá ani jednu. Všechny je prodal a žádný trest za to dosud nedostal.

Naproti tomu Cris Welshová vlastní zbraní hned několik, ale vyhláška se jí nelíbí. Přála by si, aby lidé její město znali díky jiným věcem, než je povinnost vlastnit zbraň. „Vždyť Kennesaw toho nabízí mnohem víc,“ řekla matka dvou dětí a zmínila například parky, školy a hodnoty, které obyvatelé města vyznávají.

A souhlasí s ní i radní Madelyn Orochenaová, podle níž by se tento bod ve vyhlášce neměl moc zmiňovat. „Je to jen takový malý a podivný fakt z našeho města. A když na něj přijde řeč, naši obyvatelé buď zakroutí očima, nebo se tomu zasmějí,“ přiblížila obecný přístup lidí z Kennesaw.

V rámci amnestie Dán odevzdal 80 střelných zbraní a 140 kilogramů munice

Koktejl

Výběr článků

Načítám