Článek
Aukční síň Sotheby’s vydražila ve čtvrtek vůbec první obraz stvořený humanoidním robotem. Jde o 2,2 metru vysoké plátno, na němž je svérázným způsobem ztvárněn portrét anglického matematika Alana Turinga. Předprodejní odhady hovořily o ceně v rozmezí 120 až 180 tisíc dolarů (2,83 až 4,24 milionu korun), ale nakonec se toto dílo prodalo za 1 084 800 dolarů (25,55 milionu korun).
„Jde o zásadní okamžik v dějinách moderního a současného umění a odráží zvětšující se průnik mezi technologií umělé inteligence a globálním trhem s uměním,“ uvedla v prohlášení aukční síň Sotheby’s.
K výsledku aukce se vyjádřila i sama autorka: „Klíčovou hodnotou mého díla je jeho schopnost sloužit jako katalyzátor dialogu o nových technologiích,“ uvedla humanoidní robotka Ai-Da. Následně ještě vysvětlila, že portrét počítačového průkopníka Alana Turinga „vybízí k zamyšlení nad božskou povahou umělé inteligence a výpočetní techniky a zároveň k úvahám o etických a společenských důsledcích tohoto vývoje“.
Co by na to řekl Alan Turing?
Zmínka o božské povaze lze mimo jiné chápat také jako narážku na název díla, jež bylo pojmenováno jako „A.I. God. Portrait of Alan Turing“. První část je přitom možné volně přeložit jako bůh umělé inteligence, ale také jako božská umělá inteligence.
Samotná skutečnost, že Ai-Da ztvárnila portrét právě Alana Turinga, však lehce zavání jistou kontroverzí. Tento významný anglický matematik, jenž mimo jiné za druhé světové války pracoval na dekódování nepřátelských šifer, totiž po válce také patřil k prvním badatelům na poli informatiky, počítačové techniky a programování.
Z této pozice pak již v padesátých letech minulého století, tedy za samého úsvitu počítačového věku, varoval před budoucími nástrahami a nebezpečími spojenými právě s umělou inteligencí.
Jeden z nejpokročilejších robotů
Ai-Da je podle webu The Guardian jedním z nejpokročilejších humanoidních robotů. Jmenuje se po matematičce Adě Lovelaceové, jež je obecně považována za první programátorku. Na druhou stranu tam však nelze nevidět i odkaz na specialistu na moderní a současné umění Aidana Mellera.
Právě on byl totiž hlavním iniciátorem projektu Ai-Da, na němž spolupracoval s odborníky v oboru umělé inteligence z univerzit v Oxfordu a Birminghamu a jenž byl dokončen v roce 2019.
Ai-Da podle něj generuje nápady na nová díla na základě rozhovorů se členy týmu, přičemž portrét Alana Turinga navrhla během rozhovoru o umělé inteligenci. Tlumené tóny a dekomponovaný obličej mají naznačovat těžkosti, před nimiž Turing varoval s odkazem na budoucnost, kdy bude potřeba umělou inteligenci řídit.
„Díla Ai-Dy se ptají, kam nás zavede síla umělé inteligence a globální závod o využití její moci,“ uzavřel Aidan Meller.