Článek
Dvaačtyřicetiletý Luo Čch'-jü, majitel tchajwanského obchodu s plazy Pythonism, jenž v tchajpejské čtvrti Ta-tchung otevřel již v roce 2017, u příležitosti nástupu nového čínského roku nabízí možnost posedět si u kávy nebo čaje a během toho si pohrát s hady. Na subtropickém a hornatém Tchaj-wanu přitom žije zhruba šedesát původních druhů těchto zvířat.
„Poskytuji lidem prostor, aby si je vyzkoušeli a zjistili, zda se jim líbí, bez jakýchkoli předsudků,“ řekl webu Taipei Times. Zároveň dodal, že tato akce cílí především na potenciální nové chovatele hadů. Lidé, kteří k hadům přistupují spíše s despektem, si tak mohou zblízka prohlédnout, jací tito tvorové vlastně jsou, a třeba v nich nakonec najdou zalíbení.
Jedním z nich byl i Liou Ting-čch‘, jenž přivedl svou dceru, která si zvědavě prohlížela zvířata v malých průhledných boxech. „Díky této možnosti se může naučit, jak se starat o malá zvířata a proč si jich vážit,“ je uvědomělý otec přesvědčen, že tato návštěva prodejny Pyhonism měla smysl.
Had má v tradiční tchajwanské a čínské kultuře poněkud rozporuplnou roli jako symbol dobra i zla. Někteří obyvatelé Tchaj-wanu, kde žije zhruba šedesát původních druhů těchto zvířat, uctívají hady jako strážce duchů, a přestože se na ostrově vyskytují i zmije a kobry, které mohou být pro člověka smrtelně nebezpečné, vzhledem k široké dostupnosti léků proti jedům jsou úmrtí vzácná.