Článek
Smeets tvrdí, že je první člověk, kterému se něco podobného podařilo. Splnil tak pradávný sen mnoha lidí, když ke svému letu nepoužil žádné trysky. Spolehl se pouze na vlastní ruce a speciální konstrukci s využitím bezdrátových pohybových senzorů a smartphonu.
Video ze svého letu nad Haagem v úterý vložil na internet, téměř okamžitě tím ale vyprovokoval kontroverzi. Mnoho diváků videa si totiž pevně stojí za názorem, že jde o podvrh. Na to ale 31letý konstruktér podle deníku Daily Mail zareagoval, že jeho let není výsledkem žádného druhu magie, jen nápaditého inženýrství.
Detailně propracovaný projekt
Křídla s plochou 18 metrů čtverečních v sobě mají zabudované malé bateriemi poháněné motorky, které fungují jako „zesilovače“ pro letcovy ruce. Díky pohybovým senzorům a akcelerometru tak umožňují mávání, kterého by jinak nebyl jediný člověk vzhledem k velikosti křídel schopen.
„Už jako malý kluk jsem byl ohromen průkopníky létání a vynálezci jako byli například Otto Lilienthal nebo Leonardo da Vinci,“ uvedl Smeets, pro kterého byl víkendový let splněným snem a naprosto neuvěřitelným zážitkem.
Jeden uživatel internetu však narazil na některé nesrovnalosti ve Smeetsově životopisu a jednoznačně tak odsoudil video s tím, že jde o podvod.
Nizozemec však natočil video, které dokumentuje osm měsíců trvající projekt, kdy křídla budoval.
Pověst o Íkarovi
Spojení Smeetse s bájným Íkarem není náhodné. Tato postava z řecké mytologie se proslavila právě ručně zhotovenými ptačími křídly. Na nich Íkaros spolu se svým otcem stavitelem a vynálezcem Daidalem prchali z Kréty do rodných Athén.
Protože ale byla křídla z peří a vosku, mladého letce, který neuposlechl otcovy instrukce, stihl tragický osud. Příliš se přiblížil slunci, vosk se roztekl a Íkaros se zřítil do moře. Smeetse ale při létání naštěstí zatím podobný konec nepotkal.