Článek
„Je to kombinace moderních technologií s principem staré harfy. Hudebník nehraje na struny, ale na laserové paprsky, které jsou produkovány laserovým generátorem, ten je propojený s počítačem,” popsal princip hraní na laserovou harfu Adam Brejza.
„Když to řeknu zjednodušeně, ke každému paprsku má počítač přidělený nějaký zvuk. Kombinací dotyků na jednotlivé paprsky člověk vytvoří hudbu,” řekl Brejza. Do počítače je samozřejmě možné nahrát celý orchestr, výsledný efekt může být velkolepý.
Harfu zpopularizoval Jarre
Harfa má v sobě jen jednu oktávu a paprsků je dvanáct, je jednoduché se na ni naučit hrát. V Česku žádný „laserový“ virtuóz ovšem není. „Harfu pronajímáme na různé akce, ať už soukromé či korporátní. Máme pár lidí, co na ni umí něco málo odehrát, ale to je všechno,“ řekl Brejza.
Ačkoliv je v Česku laserová hra relativní novinkou, technologie pochází už ze sedmdesátých let. Později hru na laserovou harfu propagoval průkopník elektronické hudby Jean-Michel Jarre. Neobvyklý hudební nástroj používal při svých vystoupeních po celém světě.
Harfa bude součástí únikové hry
Široká veřejnosti bude mít během několika měsíců možnost si harfu kdykoliv vyzkoušet.
„Chystáme nový projekt ve speciální lokaci, je to čistička odpadních vod v Bubenči v Praze 6. Bude to taková úniková hra v kombinaci s oblíbenými hrami s názvem Chamber,” nastínil blízkou budoucnost Brejza.
Jednou z částí celé hry bude i disciplína s harfou, na níž budou muset návštěvníci zahrát melodii, která jim bude určena, aby se dostali ve hře dál.