Článek
Takzvaný screen time je doba, kterou lidé tráví sledováním různých obrazovek a displejů. Podle vedení torontské zoo se to však týká i goril. „Mnoho návštěvníků našim gorilám na svých telefonech skutečně ukazuje různé fotky a videa,“ tvrdí ředitelka Maria Frankeová.
Vedoucí chovatelka Hollie Rossová pak pro televizi CP24 upřesnila, že cílem zoo je, aby lidé mohli gorily pozorovat v co nejpřirozenějších podmínkách, s čímž se zírání do mobilů vůbec neslučuje.
„Zkrátka jen chceme, aby gorily mohly být gorilami,“ řekla Rossová. A doplnila, že fotky a videa na mobilech mohou na zvířata působit rušivě a ovlivnit jejich chování a vztahy v rámci gorilí skupiny.
Obsah musí být pod kontrolou
Vzápětí sice sdělila, že zatím žádné takové změny u goril nepozorují, ale už zaznamenali zatím ojedinělý případ čtrnáctiletého samce Nassira, jenž si již stihl na digitálním obsahu vybudovat jistou formu „závislosti“. Podle Rossové je videi fascinován, a kdyby mohl, sledoval by je nepřetržitě.
Videa však torontské gorily nemají zcela zapovězená. „Ale chceme si jen být jistí, že máme kontrolu nad obsahem. Je to podobné jako u dětí, také chcete, aby tam fungovala rodičovská kontrola,“ vysvětlila Rossová s tím, že Nassirovi gorilí kolegové mohou sledovat například přírodopisné dokumenty.