Článek
Firma Toto, přední japonský výrobce záchodových mís, minulý týden varovala, aby lidé neotírali záchodové prkénko toaletním papírem, protože by ho mohli poškrábat. Varování bylo reakcí na sérii příspěvků na sociálních sítích, kde si uživatelé stěžovali na škrábance a změnu barvy svých toalet, informoval zpravodajský server BBC News.
Zástupce firmy Toto řekl japonskému listu Mainiči Šimbun, že sedátka jsou vyráběna z plastové pryskyřice. Tento materiál se používá, protože je odolný vůči čisticím prostředkům a dá se snadno tvarovat. Ovšem otření sedátka toaletním papírem nebo suchým hadříkem může způsobit vznik malých, neviditelných škrábanců. V těch se postupně usazuje špína, což se následně jeví jako změna barvy.
Místo suchého toaletního papíru by tak lidé podle doporučení výrobce měli používat měkké hadříky namočené ve vodě nebo čisticím prostředku. Také se nedoporučuje používat ředidla, nylonové či kovové drátěnky nebo abraziva - všechny tyto prostředky by mohly povrch záchodového prkénka poškodit. Společnost Toto uvedla, že sice zkoumá materiály odolnější proti poškrábání, ale „v současné době se žádná změna neplánuje“.
V Japonsku se začala prodávat lžička, díky níž jídlo chutná slaněji
Japonské toalety, jejichž promyšlený design je vnímán jako rozšíření kultury pohostinnosti v zemi, se staly zdrojem domácí hrdosti a návštěvníky z cizích zemí dodnes nepřestávají udivovat svou technologickou vyspělostí. Disponují ovládacími panely s mnoha tlačítky pro různé funkce, jako jsou regulace tlaku vody, vzduchové vysoušení.
K oblíbeným historkám z návštěv Japonska pak patří i prvotní zmatení při používání tamějších toalet, které nezřídka mívají popisky jednotlivých tlačítek pouze v japonštině. Naštěstí se však často dá orientovat alespoň podle jednoduchých piktogramů.
Nejpokročilejší modely prkének, jejichž maloobchodní cena dokáže na japonském trhu bez problému překročit 100 tisíc jenů (16 000 korun), pak nezřídka disponují dokonce dvěma ovladači, přičemž funkce automatického zavírání víka se dnes považuje již za takřka „povinnou výbavu“, stejně jako vyhřívání. Mezi Japonci jsou také vyhledávané modely se zvukovými systémy, jež pomáhají zakrývat přirozené zvuky vznikající při používání toalety.