Článek
Podnětem k apelu se podle televize ABC stal minulý měsíc obzvlášť dramatický příběh, kdy oběť hadího uštknutí přinesla v průhledné svačinové krabičce na urgentní příjem kliniky v Bundabergu na východním pobřeží Austrálie malou pakobru východní (Pseudonaja textilis). Tu odborníci považují za druhého nejjedovatějšího hada na světě.
Australian hospitals plead with bite victims to stop bringing snakes to ED https://t.co/ICvpmRBm1p
— Paul Wiggins 🍺 (@paulwiggins) April 23, 2024
„Had přitom nebyl dostatečně zajištěný. Svíjel se uvnitř a snažil se dostat ven. Náš personál měl velký strach s ním jakkoli manipulovat,“ uvedl šéf pohotovosti zmíněné kliniky Adam Michael. Podle něj tím pacient své ošetření neurychlil, ale naopak zdržel.
Michael také varoval, že při snahách o odchycení hada se lidé vystavují zcela zbytečnému riziku. Personál nemocnic kromě toho není vyškolen k tomu, aby plazy identifikoval, a navíc to ke stanovení léčby není nutné, dodal Michael. Zda a jaký protijed uštknutý pacient potřebuje, dokážou lékaři podle něj odvodit na základě klinických příznaků a krevních testů.
Lupič přepadl benzinku a jako zbraň použil hada
„Jakékoli pokusy přiblížit se k hadovi s cílem jej chytit, zabít nebo vyfotografovat vystavují lidi riziku,“ zdůraznil dále Michael. „Chceme, aby pacienti mohli být co nejrychleji vyšetřeni, a přítomnost živého hada na oddělení tento proces jen zpomaluje,“ dodal.
Australští lékaři každoročně registrují na tři tisíce případů hadího uštknutí, ale jen sto až dvě stě z nich vyžaduje podání protijedu, tvrdí toxikolog Geoff Isbister z univerzity ve východoaustralském Newcastlu.
„Nepanikařit, neomývat“
„K mnoha uštknutím dochází proto, že lidé se snaží hady zvednout, přemístit nebo s nimi dělají hlouposti. To je přesně chvíle, kdy vás kousnou, takže člověk by se k nim vůbec neměl přibližovat,“ varoval Isbister.
Lékaři doporučují každému, koho had uštkne, aby nepanikařil a co nejrychleji zavolal pomoc. „Je důležité místo kousnutí nijak neomývat,“ upřesnil Michael s tím, že je nutné znehybnit končetinu tlakovým obvazem. „Pak zůstaňte v klidu. Minimalizujete tím riziko, že se jed dostane do těla,“ dodal.