Hlavní obsah

Nenazývejte Rusy skřety. Orkové tak hrozné věci nedělají, říká představitel Saurona

Představitel Saurona ze slavné filmové trilogie Pán prstenů Sala Baker natočil video na podporu ukrajinské organizace věnující se záchraně zvířat z válkou postižených oblastí. Mimo jiné rovněž s nadsázkou požádal lidi, aby nenazývali ruské invazní jednotky skřety (či orky), takových zvěrstev jako ruští okupanti se prý nikdy nedopouštěli.

Foto: Profimedia.cz

Skřeti ze slavné trilogie Pán prstenů. Ruští vojáci jsou k nim často přirovnáváni.

Článek

Baker vyzval diváky, aby podpořili organizaci UAnimal, která se snaží zachránit zvířata z míst, která byla postižená válkou. „Chtěl bych jim poděkovat. Krmí je, evakuují a starají se o ně. Je to úžasné a inspirující,“ uvedl novozélandský herec a kaskadér.

S nadsázkou pak přidal prohlášení skřetů, kteří se distancují od ruských jednotek. „Jménem celosvětové skřetí diaspory, rád bych vznesl důležitý požadavek. Prosím, nenazývejte Rusy skřety. Uráží nás to!“ uvedl Baker.

„Po mnoho století jsme nikdy neklesli k tak barbarským metodám boje. Naším cílem nejsou ženy a děti, kradení praček a kálení na koberce,“ vysvětlil na nahrávce herec. „Slyšel jsem, že Rusové střílí v zoo a zabíjejí nevinná zvířata. Nerozumím tomu, proč to dělají. Prosím, nenazývejte Rusy skřety. Před svými dětmi se pak cítím zostuzen,“ dodal.

Přezdívka pro ruské vojáky – skřeti nebo orkové (orc je anglický název pro skřeta, který se ale užívá i v počeštěné formě, pozn. red) – si bere inspiraci z Tolkienovy Středozemě a zejména trilogie Pán prstenů.

Rusko začalo na Donbasu ofenzivu, Ukrajina ji odráží

Válka na Ukrajině

V dobách po druhé světové válce se vyrojily spekulace, že je trilogie analogií k našemu světu a Mordor, říše pána zla Saurona, kterou skřeti obývají, je ekvivalentem Sovětského svazu. To však Tolkien vždy vehementně popíral.

Herec Sala Baker

V souvislosti s válkou na Ukrajině pak označení ruského vojáka přezdívkou skřet vešlo v celosvětovou známost. Toto připodobňování ruských vojáků ke skřetům a Ruska k Mordoru se však na Ukrajině zažilo již podstatně dříve.

Minimálně od roku 2014, kdy Rusko pomáhalo separatistům a anektovalo Krym, se vžilo mezi širokou veřejností, v různých textech se objevovalo i dříve v reakci na Putinovu politiku.

Výběr článků

Načítám