Článek
Čína a Nepál dosud vedly spory o výšce Mount Everestu. Čína tvrdila, že za oficiální údaj by se měla považovat výška bez sněhu na vrcholku hory, Nepál ale kalkuloval i s ním. Dosud tak platilo, že Mount Everest podle čínské strany měřil 8844,43 metru, o téměř čtyři metry méně, než tvrdil Nepál.
Mount Everest se kvůli koronaviru uzavře na celou jarní sezonu
Řešení sporu nabídlo až nepálské ministerstvo zahraničí a oddělení průzkumu obou zemí, které se dohodly na společném měření. Formálně tuto akci posvětil v říjnu loňského roku čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy hlavního nepálského města Káthmándú.
Do výšky Mount Everestu mohlo promluvit také zemětřesení z roku 2015 o síle 7,8 stupně, při kterém zemřelo téměř devět tisíc Nepálců. „To byl také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro přeměření hory,“ citovala BBC mluvčího nepálského oddělení průzkumu Damodara Dhakala.
Přísnější pravidla pro výstup na Everest? Před sezonou se už nestihnou zavést
Největším problémem při určení výšky Mount Everestu však není jeho vrchol, ale jeho „dno“. Výška se samozřejmě měří v metrech nad mořem, Nepál za tuto hranici dlouho považoval Bengálský záliv, dokud Indie neobjevila přesnější místo poblíž hranic s Nepálem. Čína k měření využívá Žluté moře.
Mount Everest vznikl kolizí indické a eurasijské kontinentální desky, díky čemuž pohoří Himálaje neustále roste. Hora je pojmenována po britském geodetovi Georgi Everestovi.