Článek
Den Guinnessových rekordů letos připadl na čtvrtek 21. listopadu, dvě rekordmanky se ale potkaly v londýnském hotelu už o dva dny dříve.
Sedmadvacetiletá výzkumnice a webová vývojářka Rumeysa Gelgiová z Turecka podle oficiálních údajů měří 215,16 centimetru, což z ní činí nejvyšší ženu na světě. Společnost u odpoledního čaje jí pak dělala třicetiletá Joyti Amgeová z Indie, která je s výškou 62,8 centimetru naopak nejmenší.
Rumeysa Gelgiová trpí extrémně vzácným Weaverovým syndromem, jenž způsobuje abnormální růst a poruchy ve vývoji kostry. Podle webu Daily Mail byla teprve 27. člověkem na světě, u něhož byl tento syndrom diagnostikován.
Nejstarším mužem na světě se stal 111letý Brit, během týdne je už třetí
Naproti tomu u Joyti Amgeové se rozvinula porucha zvaná achondroplázie. Její vzrůst je však i s přihlédnutím k tomu mimořádně nízký, protože lidé s tímto onemocněním v průměru dorůstají do výšky 125 centimetrů.
Ani jedna z dam si z toho nedělá těžkou hlavu, přestože Rumeysa se dokáže postavit a pohybovat pouze s pomocí vozíku a chodítka, zatímco Joyti dělají potíže i tak běžné věci, jako je například vystupování z auta.
Velký rozdíl nevadil
„Bylo moc milé poprvé se setkat s nejvyšší ženou světa. Je tak dobrosrdečná a cítila jsem se s ní opravdu dobře,“ zhodnotila později Joyti společné posezení u čaje s tím, že je celý život zvyklá dívat se na lidi hodně nahoru, ale že tentokrát to přece jen bylo ještě něco jiného.
A ve stejném duchu mluvila i Rumeysa. „Kvůli velkému výškovému rozdílu sice bylo těžší udržovat oční kontakt, ale bylo to skvělé. A máme toho i dost společného, rády třeba o sebe pečujeme a baví nás líčení a úprava nehtů,“ prozradila nejvyšší žena světa.
Lidé z organizace Guinness World Records zorganizovali setkání těchto dvou dam u příležitosti dvou kulatých výročí. Den Guinnessových rekordů se letos koná již podvacáté, a ikonická Kniha rekordů slaví dokonce již sedmdesáté narozeniny.
„A jak lépe oslavit tato významná výročí než spojením dvou nejikoničtějších rekordmanek?“ zeptal se řečnicky šéfredaktor Guinnessovy knihy Craig Glenday.