Článek
Kanál Rideau v Ottawě byl otevřen v roce 1832 jako vodní cesta spojující Ottawu a město Kingston u Ontarijského jezera. První „oficiální“ bruslení na něm proběhlo v roce 1971, když městská komise v Ottawě odklidila sníh z malé plochy zamrzlého ledu.
Od té doby je bruslení na kanálu pro obyvatele kanadského hlavního města doslova povinností a rituálem. Do dnešních dnů tak délka bruslařské plochy narostla na více než 7,5 kilometru a podle webu The Washington Post se na ní v hlavní sezoně sklouzne v průměru 21 tisíc lidí denně.
World’s largest skating rink on thin ice as Canada’s warm winter prevents opening. “Mild temperatures have made it...
Posted by Anwar Knight on Thursday, February 16, 2023
Ale zdá se, že v následujících letech to už nemusí být taková samozřejmost. Letos to totiž možná bude teprve podruhé, kdy veřejnost nebude moci na kanál vstoupit. Led je totiž příliš tenký a nemusel by nápor bruslařů vydržet.
Na vině je neobvykle teplé počasí. Aby byl led bezpečný, musí mít tloušťku alespoň 30 centimetrů. Ale k tomu je potřeba, aby se teploty 10 až 14 dnů držely mezi minus deseti a minus dvaceti stupni Celsia. A to se letos v Ottawě zatím nestalo.
Chmurné vyhlídky
Problémem se zabývají odborníci nejen z univerzit a prakticky všichni očekávají, že bruslařská sezona na kanálu se bude v následujících letech zkracovat. A to není dobrá zpráva nejen pro obyvatele Ottawy. Klimatologové totiž předpovídají, že do roku 2050 se má zima zkrátit o pět týdnů v celé Kanadě, pro jejíž obyvatele jsou různé zimní aktivity doslova nedílnou součástí života.
Ale zatím se tak nestalo, a tak je kanál Rideau stále považován za největší kluziště s přírodním ledem na světě. V roce 2005 to dokonce stvrdil zápis do Guinessovy knihy rekordů a o dva roky později se tato stavba dostala i na seznam světového dědictví UNESCO.