Článek
Sestra André, původním jménem Lucile Randonová, se narodila 11. února 1904. Nové jméno přijala poté, co se v roce 1944 stala katolickou jeptiškou.
Ve svých mladých letech pracovala jako učitelka a vychovatelka, o děti se starala rovněž během 2. světové války. Celkem 28 let strávila péčí o sirotky a seniory v nemocnici ve francouzském městě Vichy.
V lednu loňského roku ve svých 116 letech onemocněla covidem-19, z kterého se po mírných příznacích vyléčila. Stala se tak i nejstarším člověkem na světě, který přežil tuto nemoc.
Nejstarším žijícím člověkem světa celkově se stala poté, co v minulém týdnu ve věku 119 let zemřela Japonka Kane Tanakaová.
Řádová sestra, která zažila dvě světové války a dvě celosvětové pandemie, je podle záznamů Guinnessovy knihy rekordů také nejstarší žijící jeptiškou a druhou nejstarší Francouzkou a třetí nejstarší Evropankou v historii.
Denně sklenku vína
Sestra André je částečně hluchá a používá invalidní vozík. Svoji mysl se však podle svých slov stále snaží osvěžovat, aby zůstala aktivní.
„Každé ráno mě v sedm hodin vzbudí, dají mi snídani, poté mě posadí ke stolu, kde se zaměstnávám různými maličkostmi,“ řekla nejstarší žena zástupcům Guinnessovy knihy rekordů.
Videoreportáž Guinnessovy knihy rekordů se sestrou André.
Zaměstnanci domova důchodců, kde jeptiška už 12 let pobývá, rovněž prozradili, že si každý den dopřává sklenku vína. „Je to pravděpodobně její recept na dlouhověkost, nikomu tady ale víno denně nenutíme,“ svěřil se jeden z tamních pracovníků David Travella.
Zemřel nejstarší člověk na světě
Jako nejdéle žijící člověk v dějinách je v Guinnessově knize rekordů vedena Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let a 164 dní.