Článek
Titul nejstarší lamy světa přiřkl Whitetopovi výbor Guinnessovy knihy rekordů začátkem března. Samec tak z trůnu sesadil předchozího držitele jménem Dalai Llama, který žil na ranči v americkém Albuquerque. Také Whitetop má domov v USA, konkrétně v táboře Victory Junction v Severní Karolíně, kam se sjíždějí chronicky nemocné děti, informuje AP.
Malým návštěvníkům s rakovinou, onemocněními srdce či ledvin, mozkovou obrnou či dalšími neurologickými chorobami nabízí Whitetop útěchu - mnohé studie uvádějí, že hlazení či jiná interakce s lamou přispívají ke snížení napětí či stresu.
Whitetop se podle chovatelů nechává mazlit velmi rád a proslul svou klidnou a empatickou povahou. „Táborníkům napomáhá v tom, aby vylezli ze svých ulit a interagovali s ním. Na začátku může působit zastrašujícím dojmem, ale jakmile k němu přijdete, dojde vám, jak je milý,“ tvrdí Billie Davisová, která je šéfkou místních stájí.
Lamy se průměrně dožívají 15 let, Whitetop se tedy může pyšnit opravdovou dlouhověkostí. Podle Davisové za to může skvělá veterinární péče, ale i fakt, že samec zkrátka miluje svou práci a společnost. Přestože Whitetopa trápí artritida, těší se jinak dobrému zdraví.
Vůbec neplive
Třiatřicetiletá Stephanie Wilkersonová tábor poprvé navštívila v roce 2006, kdy jí diagnostikovali cukrovku 1. typu. Vzpomíná, že se v blízkosti Whitetopa zprvu cítila nejistě, ale záhy si uvědomila, že jí hlazení a objímání lamy pomáhá cítit se lépe. „Čím více jsem ho hladila, tím víc v klidu jsem byla,“ uvedla žena.
Davisová pak dodává, že není třeba se lam bát, protože ne všechny plivou. „Dělají to, jen když se bojí, cítí nepohodlí nebo si brání teritorium. A Whitetop natolik miluje svou práci, že neplive vůbec,“ tvrdí Američanka.