Hlavní obsah

Nejlevnější sport se hraje za každého počasí

Novinky, Petr Svorník

Cvrnkání kuliček zdaleka nebaví jen děti. Přitahuje i dospělé, a není jich málo. „Průměrný věk na turnajích je okolo čtyřiceti let, na těch větších je 70 až 80 lidí,“ řekl Novinkám Pavel Zoufalý, několikanásobný mistr republiky i mistr světa ve cvrnkání kuliček. V ČR dokonce existuje i Český kuličkový svaz, jehož je Zoufalý tajemníkem.

Mistr světa ve cvrnkání kuliček Pavel ZoufalýVideo: Petr Svorník, Právo

Článek

„Kuličky hrají i Nizozemci, Němci nebo Slováci,“ uvedl šampión Zoufalý, podle něhož se bude příští mistrovství světa konat v roce 2019 ve Španělsku, a on by na něm nechtěl chybět.

Dosud se takové mistrovství konalo jen u nás, každé dva roky na Petříně. Početně zde samozřejmě převažovali Češi, ale objevili se i soutěžící z Afriky. „Nyní se snažíme sjednotit pravidla cvrnkání v různých zemích,“ řekl k tomu český hráč.

Cvrnkání na olympiádě?

I cvrnkání kuliček má totiž svůj přesný řád, alespoň na turnajích pořádaných Českým kuličkovým svazem: důlek se nachází sedm a půl metru od čáry, odkud je úvodní hod kuličkami, pak následuje samotné cvrnkání. Důlek musí být dlouhý sedm až jedenáct centimetrů, hloubka nejméně pět. „S kovovými kuličkami se nesmí hrát. Jsou těžší a to by byla výhoda,“ vysvětlil český reprezentant.

Cvrnká se za každého počasí. „Koná se i turnaj na přivítání nového roku, první týden v lednu, to jsme hráli i v minus patnácti. Startovné je lahev něčeho na zahřátí,“ řekl mistr, který má i speciální herní sadu. „Obyčejná skleněnka vás vyjde jen na pár korun. Já mám kuličky na zakázku, vyráběné z Jablonce z hustšího skla, jedna za stokorunu.”

Ani mistrovství světa ve Španělsku přitom podle něj nemusí být cílová stanice. „Když může být na olympijských hrách plážový volejbal, proč by tam nemohly být kuličky,“ uzavřel Zoufalý.

Související témata:

Výběr článků

Načítám